Jak se bude fotbalovým Pardubicím dařit v první lize a mají šanci uspět

                   

FK Pardubice patří k jednomu z nejmladších týmů v České republice, klub byl založen až v roce 2008. Přesto má fotbal ve východočeské metropoli tradici a místní kluby už první ligu hrály, poprvé dokonce před více než osmdesáti lety.

Tehdejší klub se jmenoval SK Pardubice a zanikl v roce 1960. Když už jsme u toho, FK Pardubice se hlásí k těmto svým zaniklým předchůdcům:

  • SK Pardubice založený již v roce 1899
  • Studentské sdružení Pardubice bylo založeno v roce 1910, klub se později jmenoval AFK Pardubice a Tesla Pardubice
  • Slavoj Pardubice vznikl v roce 1919 a za druhé světové války se musel přejmenovat na Lokomotivu Pardubice
iZdroj fotografie: novostipmr.com

Spanilá jízda z divize

FK Pardubice do první ligy postoupily v rekordně krátkém čase, sezonu 2008/09 začínal klub v divizi C, kterou o sezonu později suverénně vyhrál. Také ve třetí lize se Východočeši zdrželi dva roky, nejprve byli těsně třetí, napodruhé obsadili postupovou druhou příčku. Ve druhé lize pardubičtí sbírali zkušenosti osm ročníků a až na jednu výjimku se drželi v horní polovině tabulky. Letos Pardubice celou soutěž s velkým náskokem vyhrály a zajistily si přímý postup do první ligy.

Spory o stadion

Stávající pardubický stadion neodpovídá prvoligovým kritériím, a tak budou muset Východočeši své domácí zápasy hrát na zapůjčeném hřišti. Pro to, aby se klub v první lize udržel, je ovšem adekvátní zázemí nutností, a tak se v Pardubicích hodně řešilo, zda město skutečně fotbalistům zrekonstruuje areál Letního stadionu. Náklady se vyšplhají na více než 400 milionů korun a zdá se, že k takto vysoké investici veřejných prostředků nakonec přeci jen dojde.

iZdroj fotografie: tury.ru

Udrží se Pardubice v lize?

Záleží hlavně na tom, jak rychle se mezi elitou otrkají mladíci, kterých mají Pardubičtí plný kádr. Klub však nemá prostředky na nějaké výraznější nakupování posil ani vazby na pražská S a plzeňskou Viktorii, kteří každoročně posílají celou řadu hráčů na hostování, a tak si budou Pardubice muset vystačit s vlastními zdroji. Ale v příští náročné sezoně zřejmě přesto sestoupí zpět do druhé ligy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Martin Janovský

Zobrazit další články