Jak se bude fotbalovým Pardubicím dařit v první lize a mají šanci uspět

                   

FK Pardubice patří k jednomu z nejmladších týmů v České republice, klub byl založen až v roce 2008. Přesto má fotbal ve východočeské metropoli tradici a místní kluby už první ligu hrály, poprvé dokonce před více než osmdesáti lety.

Tehdejší klub se jmenoval SK Pardubice a zanikl v roce 1960. Když už jsme u toho, FK Pardubice se hlásí k těmto svým zaniklým předchůdcům:

  • SK Pardubice založený již v roce 1899
  • Studentské sdružení Pardubice bylo založeno v roce 1910, klub se později jmenoval AFK Pardubice a Tesla Pardubice
  • Slavoj Pardubice vznikl v roce 1919 a za druhé světové války se musel přejmenovat na Lokomotivu Pardubice
iZdroj fotografie: novostipmr.com

Spanilá jízda z divize

FK Pardubice do první ligy postoupily v rekordně krátkém čase, sezonu 2008/09 začínal klub v divizi C, kterou o sezonu později suverénně vyhrál. Také ve třetí lize se Východočeši zdrželi dva roky, nejprve byli těsně třetí, napodruhé obsadili postupovou druhou příčku. Ve druhé lize pardubičtí sbírali zkušenosti osm ročníků a až na jednu výjimku se drželi v horní polovině tabulky. Letos Pardubice celou soutěž s velkým náskokem vyhrály a zajistily si přímý postup do první ligy.

Spory o stadion

Stávající pardubický stadion neodpovídá prvoligovým kritériím, a tak budou muset Východočeši své domácí zápasy hrát na zapůjčeném hřišti. Pro to, aby se klub v první lize udržel, je ovšem adekvátní zázemí nutností, a tak se v Pardubicích hodně řešilo, zda město skutečně fotbalistům zrekonstruuje areál Letního stadionu. Náklady se vyšplhají na více než 400 milionů korun a zdá se, že k takto vysoké investici veřejných prostředků nakonec přeci jen dojde.

iZdroj fotografie: tury.ru

Udrží se Pardubice v lize?

Záleží hlavně na tom, jak rychle se mezi elitou otrkají mladíci, kterých mají Pardubičtí plný kádr. Klub však nemá prostředky na nějaké výraznější nakupování posil ani vazby na pražská S a plzeňskou Viktorii, kteří každoročně posílají celou řadu hráčů na hostování, a tak si budou Pardubice muset vystačit s vlastními zdroji. Ale v příští náročné sezoně zřejmě přesto sestoupí zpět do druhé ligy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Koroze je jako mor. Domácí kutilové ale přišli na to, jak ji levně porazit a obnovit karoserii do původního stavu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní