Zimní přestupové období se u nás i v Evropě rozjelo na plné obrátky a největší otázkou bylo zajisté to, jaký velkoklub nakonec uloví norský supertalent Earlinga Brauta Haalanda. O jeho služby stálo například Lipsko, kde aktuálně působí český útočník Patrik Schick, nebo také Manchester United vedený koučem Ole-Gunnarem Solksjaerem. Los však nakonec padl na Borussii Dortmund, která později odhalila, jak se jí podařilo mladíka přesvědčit, že právě v jejích barvách se mu dostane prvotřídní péče.
Haaland je nejzářivější kometou loňského podzimu
Teprve devatenáctiletý Earling Haaland na sebe poprvé upozornil na loňském světovém šampionátu do dvaceti let, kde v zápase proti Hondurasu dirigoval pohodlné vítězství 12:0 devíti přesnými zásahy. Dařilo se mu ovšem i na klubové scéně, za rakouský Salcburk si připsal šestnáct branek ve čtrnácti ligových zápasech a dalších osm jich přidal v rámci prestižní Ligy mistrů. Dohromady i s rakouským pohárem tedy během podzimu nastřílel neuvěřitelných 28 gólů, což jej na přestupovém trhu stavělo do velmi výhodné pozice.
Haaland si mohl vybírat hned z několika slavných zájemců o jeho služby. Hlásilo se například Lipsko nebo Manchester United. S nabídkou však uspěla Borussia Dortmund, která mladíka sledovala už v jeho sedmnácti letech, kdy ještě nastupoval na křídle. To novinářům potvrdil hlavní skaut německého klubu slovy:
„Nejeli jsme na ten turnaj, abychom specificky sledovali jen jeho, ale velmi rychle nás začal zajímat. Po debutu v A týmu Molde jsme viděli každý jeho zápas, ať už osobně, nebo na videu.“
Zájem Borussie postupem času výrazně sílil
Když se talent Haalanda začal projevovat naplno, bylo jasné, že pokud jej chce Borussia Dortmund skutečně přivést, bude potřeba vyvinout mnohem více energie. Skauti klubu proto pravidelně navštěvovali ligové zápasy a dokonce se několikrát objevili přímo na tréninku v Salcburku, aby si ověřili, jak mladík vlastně pracuje:
„U takto mladého hráče musíte hlavně zjistit, jak bude schopný se po odchodu z jedné ligy adaptovat na jinou. Když někdo dává góly v Rakousku, není nutně zaručené, že bude stejně pokračovat i v německé bundeslize a že se vyrovná s větší intenzitou a vyšším tempem. Sledujeme jeho fyzický vývoj a osobnost. Pak se snažíme zjistit i hráčův charakter mimo hřiště, sledovat, jak se chová na osobních setkáních.“
Když začalo být kolem Haalanda opravdu rušno, sešli se s ním zástupci Borussie, aby mu sdělili, že ze všech zájemců jej potřebují nejvíc. Fotbalistovi dále imponovalo, že mu zástupci klubu přednesli jasný plán vývoje jeho kariéry, kterému prostě nešlo odolat. Zároveň hrála roli i skutečnost, že mladíka sledovali mnohem delší dobu. Posledním rozhodujícím faktorem byl také agent Mino Raiola, o kterém je dobře známo, že s Manchesterem United nemá dobře vztahy ani zkušenosti. Proto nakonec vábení Earlinga Haalanda dopadlo tak, jak dopadlo. A pro samotného hráče je to jedině dobře.
Foto: transfermarkt.com