Jaime Mata – pohádka o tom, jak se třetiligový fotbalista dostal až do reprezentace

i Foto: marca.com
                   

Bývaly časy, kdy by jméno Jaime Mata fotbalových fanoušků vůbec nic neřeklo. Většinu svého života strávil v nižších španělských soutěžích a sen o profesionální kariéře se postupně rozplýval. Dokonce již začal přemýšlet o hledání jiného zaměstnání. Nakonec ale nedokázal pověsit kopačky na hřebík a v letošní sezóně jeho snažení vzalo za své, když se poprvé dokázal probojovat do elitní La Ligy. A aby toho nebylo málo, stal se ve svých třiceti letech členem reprezentačního celku!

Lepší pozdě než nikdy

Jaime Mata z předměstí Madridu Tres Santos začínal s fotbalem ve 12 letech. Tamní klub Pegaso si jej vzal pod svá křídla a po letech mu šanci i u A týmu, který v té době hrál čtvrtou ligu. V roce 2008 přišly první krušné chvilky, kdy vinou hospodářské krize přestali všichni fotbalisté zmíněného klubu dostávat výplaty. Následně si Maty všiml trenér druholigové celku Rayo Vallecano a poskytl mu příležitost pravidelně nastupovat za B tým. Tam ovšem neuspěl.

Byl tedy poslán na hostování po těch nejchudších klubech třetí španělské ligy. V dresech Socuéllamos a Móstoles zanechal poměrně výraznou stopu. V 57 zápasech vstřelil 37 branek. Ačkoli se mu herně dařilo, nebyl se směřováním své dosavadní kariéry spokojený a přemýšlel o odchodu. Pak ale přišla zajímavá nabídka na dvouletý kontrakt od třetiligové Lleidy, kterou Mata s nadšením přijal. Prakticky okamžitě se stal oporou a dvě sezóny po sobě také nejlepším střelcem týmu.

První profesionální smlouva a splněný sen

Svými výkony dokázal zaujmout vedení druholigové Girony, se kterou ve 25 letech následně podepsal první profesionální smlouvu. S týmem se dvakrát probojoval do finále play-off, kde ovšem zvítězit nedokázal. Toho se změnilo až v rámci dalšího angažmá u Valladolidu, jemuž 33 brankami pomohl k senzačnímu postupu mezi elitu. Jaimeho skvělou formu korunoval zájem jednoho z čínských klubů, který ale velice štědrou nabídkou nezlákal fotbalistu k odchodu z milovaného Španělska.

V La Lize se tak před startem sezóny přesunul do Getafe, s níž podepsal smlouvu na tři roky. První zápas mezi fotbalovou smetánkou odehrál ve svých téměř třiceti letech! Mata ihned prokázal střeleckou potenci a ve 25 utkáních vsítil dohromady 13 gólů. Měl lví podíl na nečekaném čtvrtém místě Getafe v průběžné tabulce.

Jeho příběh je natolik silný, že upoutal pozornost trenéra španělské reprezentace, za kterou krátce nastoupil během kvalifikačního zápasu s Norskem. Jaime Mata je dokonalým příkladem toho, že v životě nesmíte nic vzdávat předčasně. Snaha, odhodlání a víra dokáží bořit veškeré hranice.

Foto: marca.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články