Itálie zbrojí proti rasismu, zavede radary

Foto: metro.co.uk

Před nedávnými kvalifikačními duely o mistrovství Evropy se fotbalisté Anglie nechali slyšet, že pokud od příznivců České republiky či Bulharska uslyší nějaké rasistické pokřiky, bez váhání odejdou ze hřiště a na trávník už se nevrátí. Fanoušci obou zemí se cítili opravdu dotčeni, jelikož kupříkladu situace v Itálii je oproti té naší mnohem horší. Italská fotbalová federace FIGC se s tímto nešvarem rozhodla bojovat za pomoci moderních technologií. Původce pokřiků by nově měly odhalit speciálně vyvinuté radary.

Stav v Itálii se silně vyostřuje

Vedení nejvyšší italské fotbalové soutěže se rozhodlo vydat do boje s narůstajícím rasismem vskutku netradičním způsobem. Každý velký stadion by měl být v brzké době vybaven speciálními radary, které dokáží rozpoznat zdroj rasistických pokřiků. Pro deník La Repubblicato uvedl prezident svazu Gabriele Gravina:

„Budou stačit dva radarové panely na jeden sektor na stadionu. Náklady nejsou nijak přehnaně vysoké a systém dodá italský výrobce. Koordinujeme to s ministerstvem vnitra a chtěli bychom systém otestovat 18. listopadu v zápase Itálie s Arménií v Palermu.“

Podle zákulisních zdrojů by měly nové radary snímat nejen rasistické pokřiky, ale zaznamenají také běžné rozhovory návštěvníku na stadionech. Otázkou tedy zůstává, jestli tato technologie není přílišným zásahem do soukromí fanoušků. Názory na tuto problematiku nám napište do komentářů, jsme na ně opravdu velice zvědaví.

Co se v Itálii v poslední době stalo tak zásadního?

Italský velkoklub Inter Milán přivedl koncem léta hvězdného útočníka Romela Lukaku, jenž předtím působil společně s Alexisem Sánchezem v kádru Manchesteru United. Kanonýr zatím nastoupil do osmi ligových zápasů a nastřílel pět důležitých branek. Jenže některá jeho vystoupení byla bohužel korunována nelichotivými pokřiky soupeřových fanoušků. Ti fotbalistu zasypali například opičími skřeky a bučením.

Lukaku se dočkal zastání od slovenského obránce Milana Škriniara, který pronesl:

„V Itálii je zapotřebí hodně zlepšit kulturu a všeobecně chování některých fanoušků. Lidé by k soupeřům měli mít mnohem větší respekt a celkově by měli být ohleduplnější vůči těm, kteří dělají svou práci. Slyšel jsem něco, co by na fotbale nikdy být rozhodně slyšet nemělo. Bohužel k tomu pořád dochází a to se musí změnit.“

Vyhazov čekal také televizního experta

Romelu Lukaku se stal poměrně častým tématem televizních debat a jednoho komentátora stála nevybíravá reakce na jeho adresu dokonce teplé místečko. Luciano Passirani donedávna pracující na stanici Top Calcio 24 totiž prohlásil:

„V Itálii momentálně nehraje žádný podobný hráč jako Romelu Lukaku. Jeho způsob hry se mi opravdu hodně líbí. Když se dostane k míči, je prakticky nezastavitelný. Porazit jej můžete jedině tak, když mu řeknete: Na, tady máš deset banánů, které můžeš sníst.“

Foto: metro.co.uk