Hvězdy světové extratřídy, pro něž byla Česká republika důležitou stanicí (1.část)

i Foto: chiesaditotti.com
                   

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nemá sice v řadách jednotlivých klubů tak bohaté zastoupení cizinců jako je tomu v jiných zemích, nicméně když už se tu nějaké zahraniční jméno objeví, je téměř jisté, že na něj v budoucnu čeká lukrativní angažmá. Horkými adepty na přestup do „lepších“ kruhů jsou momentálně plzeňský Patrik Hrošovský a dvojice slávistických stoperů Simon Deli s Michaelem Ngadeu. V minulosti se v našich končinách slavných jmen objevilo rovnou sedm. O jaké fotbalisty se jedná?

Martin Dúbravka

Rodák ze Žiliny se v barvách českých klubů objevoval po dobu dvou let. Nejdříve zakotvil ve Slovanu Liberec, kde se stal jasnou týmovou jedničkou a s nímž se podíval také do evropských pohárů. Později přestoupil do kádru pražské Sparty. Tam se o pozici gólmana číslo jedna dělil s kolegou Tomášem Koubkem. Ten mu nakonec důležitou roli v základní sestavě přenechal, jelikož zamířil na své první zahraniční angažmá.

Rok a půl na to čekalo to samé také na Martina Dúbravku, vyhlédl si jej totiž anglický Newcastle United vedený Rafaelem Benítezem, který v minulosti trénoval například Liverpool, Chelsea, Real Madrid či Inter Milán. Sparta se své skály z brankoviště jen nerada vzdávala, nicméně nakonec vábení peněz z Premiere League neodolala. Nyní třicetiletý Dúbravka je tedy opravdu v dobrých rukách. Úvodní utkání v prestižní lize se slovenskému brankáři povedlo na výbornou. Vychytal hvězdy favorizovaného Manchesteru United a zápas dokončil s nulou,  za celou sezónu posbíral rovnou čtyři čistá konta. Je jedničkou slovenského národního týmu. Jeho cena i kvalita neustále rostou.

Edin Džeko

Kdo by si nepamatoval šikovného útočníka Teplic, který se se třinácti brankami na kontě stal nejlepším cizincem české nejvyšší soutěže a pravidelně motal hlavy všem svým soupeřům. Hlavně díky němu se v ročníku 2006/2007 držela teplická družina vedená trenérem Jiřím Plíškem mezi elitními kluby tabulky. Nikoho tedy nepřekvapilo, když kolem rodáka z Bosny a Hercegoviny začali kroužit zahraniční skauti. Pohádka nyní třiatřicetiletého Džeka započala přestupem do německého Wolfsburgu, který je pravidelným účastníkem bundesligy. Tam kanonýr hned šestašedesátkrát rozvlnil síť soupeřů, a to během pouhých 111 zápasů. Uzmul také titul mistra ligy.

Jeho herní kvalita se vyvíjela skutečně raketovou rychlostí, proto se posléze stěhoval na Britské ostrovy. Jeho zaměstnavatelem se nestal nikdo jiný než slavný Manchester City, kde fotbalista vydržel pět let, nastřílel 50 branek a získal dva tituly mistra Premiere League. Dosud poslední zahraniční štací trojnásobného fotbalisty roku Bosny a Hercegoviny je italský gigant AS Řím, kde ovšem na velké úspěchy v podobě skalpů významných soutěží stále čeká.

Martin Chrien

Slovenský záložník byl v roce 2014 přiveden do Viktorky Plzeň, kde se ovšem v nabitém kádru nedokázal prosadit. Nakonec tedy zamířil na hostování do Českých Budějovic a posléze Brna. V české lize nastoupil do 33 zápasů a poté nečekaně přestoupil do Benfiky Lisabon za milion eur. Mnozí tuzemští fanoušci nechápali, čím si to vlastně zasloužil. Ani tam se ovšem nestal platnou posilou a momentálně je hostujícím fotbalistou v Santa Claře.

Foto: chiesaditotti.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články