Letní přestupové okno přineslo na ostrovech několik rekordních přestupů. Pár hvězd září, jiné ovšem hoří jak papír. Třeba takový André Onana.
Anglické kluby v letním přestupovém okně utrácely za posily obrovské částky. Zatímco někteří fotbalisté potvrzují, že se klubům vyplatilo sáhnout hluboko do kapsy, jiní hoří jako papír. Zatímco Tottenham je nadprůměrně úspěšný, Manchester United a Chelsea i přes velké investice značně pokulhávají. Hvězdy jako Onana, Mount, Caicedo nebo Havertz zdaleka zaostávají za očekáváními. A komu se výrazně daří?
Dominik Szoboszlai
Dres s číslem 8 nosil před nedávnem v Liverpoolu ikonický fotbalista a dvaadvacetiletý Maďar má našlápnuto, aby na něj navázal. Srovnávání se Stevenem Gerrardem může být předčasné, Szoboszlai ale sehrál v úspěšném začátku sezony Reds velkou roli. Záložník od příchodu na Anfield Road odvádí skvělou práci. Výrazně přitom zastínil další letní posilu, vítěze mistrovství světa Alexise Mac Allistera.
Už teď je Szoboszlai jedním z nepostradatelných hráčů Kloppova týmu. Působivě vypadá jak na míči, tak bez něj. Během osmi vystoupení v Premier League naběhal téměř 90 kilometrů. S dobrými výkony ve středu zálohy přišly i góly, včetně nádherné trefy při výhře 3:1 nad Leicesterem v Carabao Cupu.
HODNOCENÍ: 8/10
James Maddison
Po potvrzení sestupu Leicesteru v posledním zápase minulé sezony bylo jen otázkou času, kdy Maddison změní působiště. Překvapivě vyhrál přetahovanou o ofenzivního záložníka Tottenham. Tato posila má nyní hlavní roli v revoluci Ange Postecogloua na severu Londýna. Maddison rychle vytvořil impozantní partnerství s Heung-minem Sonem a vypadá jako playmaker, kterého Spurs tolik postrádali.
Za srpnové výkony v Premier League byl zvolen hráčem měsíce. Šestadvacetiletý záložník vstřelil v Premier League dva góly a u dalších pěti asistoval. Ve středu hřiště působí jako suverénní dirigent a v severolondýnském derby sehrál důležitou roli. Díky němu si Tottenham odvezl z Emirates stadium bod, což se mu povedlo teprve podruhé od roku 2016.
HODNOCENÍ: 9/10
Micky Van De Ven
Jmenování Postecogloua zdaleka není jediným důvodem, proč Tottenham po osmi kolech vede bez porážky tabulku Premier League. Letní přestupové okno klubu vyšlo fantasticky. Vedle Maddisona přivedli Spurs do severního Londýna také stopera Mickyho Van de Vena, za kterého zaplatili Wolfsburgu 45 milionů eur.
Dvaadvacetiletý obránce se v Londýně velmi rychle aklimatizoval a skvěle se doplňuje s Cristianem Romerem. Pravidelně předvádí výrazné výkony a přispěl i střelecky, když dal jediný gól utkání na hřišti Lutonu. Ukázal navíc, že zvládne vymazat i ty největší hvězdy, jako například v duelu s Liverpoolem, když pokryl Salaha.
HODNOCENÍ: 8/10
Declan Rice
Ačkoliv z tábora Gunners zaznívaly hlasy, že Arsenal za anglického záložníka zaplatil výrazně více, než je jeho hodnota, opak je pravdou. Declan Rice ukazuje, že stojí za každou penny z rekordních 116 milionů eur. Arsenal již měl v záloze silného kapitána Martina Odegaarda, vůdčí schopnosti Declana Rice ale povýšily střed pole o úroveň výš. Vidět to bylo třeba v jeho posledním utkání s Manchesterem City. Kanonýři porazili Guardiolův tým poprvé z třinácti pokusů.
Zářil i v obtížných situacích a byl také jedním z mála hráčů, kteří předvedli konzistentní výkon při porážce Arsenalu v zápase Ligy mistrů s Lens. Během severolondýnského derby jako jeden z mála dokázal uhlídat Maddisona. Po vystřídání Rice vypadali Gunners viditelně oslabení a zranitelní.
HODNOCENÍ: 9/10
James Ward-Prowse
Gareth Southgate se možná rozhodl, že bude bývalého záložníka Southamptonu vytrvale přehlížet. Není ale pochyb o tom, že West Ham si po prodeji Rice počínal mazaně, když koupil Ward-Prowse ze sestupujícího klubu. Mistr standardních situací od svého přestupu již zapsal dva góly a šest asistencí.
„Ve všech zápasech podal úžasné výkony,“ řekl David Moyes po úvodním zápase West Hamu v Evropské lize. „Byl to úžasný start. Je po všech stránkách týmovým hráčem. Běhá, odvádí práci a plní různé úkoly.“ West Ham zažívá povedený vstup do sezony a značnou měrou je pod ním podepsán právě Ward-Prowse. Pokud se Hammers i nadále udrží v horní polovině tabulky, mohou jeho schopnosti dát Southgateovi důvod k zamyšlení.
HODNOCENÍ: 8/10
André Onana
Bývalý brankář Interu Milán byl jedním z hlavních cílů Erika ten Haga z dobrého důvodu. Nizozemský manager s ním pracoval v akademii Ajaxu. Před přechodem do prvního týmu nebyl Ten Hag jediným obdivovatelem pozdějšího finalisty Ligy mistrů. Viděl ho jako šitého na míru, aby nahradil Davida de Geu, který prožil turbulentní poslední sezonu na Old Trafford. Jenže začátek Onany v Manchesteru přinesl vystřízlivění.
Proti Galatasaray a Brentfordu předvedl kamerunský reprezentant velké chyby a také měl štěstí, že nebyl vyloučen v duelu s Wolves. Svůj výkon proti Bayernu Mnichov, s nímž United padli 3:4, považoval za tak podprůměrný, že se po závěrečném hvizdu veřejně omluvil. „Je to pro mě těžká situace, zklamal jsem tým. Kvůli mně jsme tento zápas nevyhráli,“ sdílel Onana po zápase na sociálních sítích. Ten Hag musí doufat, že se forma gólmana po reprezentační přestávce výrazně zvedne.
HODNOCENÍ: 2/10
Mason Mount
Jeho příchod na Old Trafford je trnitý, plný promarněných příležitostí a komplikací kvůli zranění. Záložník měl smůlu, že na začátku sezony strávil určitou dobu na lavičce. Pak chyběl pět zápasů poté, co si přivodil zranění stehenní šlachy. Po návratu se zatím Mountovi nedaří pod Ten Hagem prosadit.
Mount ve svých úvodních vystoupeních v Premier League (v dresu United) nezaznamenal gól ani asistenci. Při vítězství 3:0 nad Crystal Palace v Carabao Cupu ale předvedl slibné záblesky. Vytvořil mimo jiné šanci pro Casemira. Část jeho dosavadní nejistoty může být způsobena plány Ten Haga. Nizozemec chce Mounta využívat v hlubším postavení, než jaké zastával během působení na Stamford Bridge. Stejně jako v případě Onany mohou být na vině i potíže s aklimatizací v United, kdy klub řeší problémy na hřišti i mimo něj.
HODNOCENÍ: 3/10
Moises Caicedo
I když v současné době už mohou mít fanoušci Blues důvody k mírnému optimismu, nikdo nemůže popřít, že posila za 116 milionů eur se po příchodu na Stamford Bridge ukázala katastrofálním způsobem. V debutu proti West Hamu nastoupil na závěrečnou půlhodinu a působil nervózně a uštvaně. V řadě soubojů byl pozdě.
Proti v deseti hrajícím domácím kladivářům za stavu 2:1 velkou hrubkou poslal do šance Fornalse a v nastavení pak ještě způsobil penaltu, z níž West Ham pojistil vedení. Proti Nottinghamu předvedl Caicedo další děsivou chybu, po které vstřelili Forest z brejku jediný gól zápasu. Zatímco Declan Rice nebo Jude Bellingham, za něž kluby vyplatily také obrovské částky, se velice rychle adaptovali v novém prostředí a září, Caicedo zatím zůstává daleko za očekáváním.
HODNOCENÍ: 3/10
Kai Havertz
Zatímco o námluvách Arsenalu s Jurrienem Timberem a Declanem Ricem se mluvilo delší dobu, přestup Havertze byl poněkud překvapivý. Zvláště díky nejasnostem, na jakou pozici v systému Gunners zapadne. V úvodních osmi kolech Premier League působil německý reprezentant rozporuplně. Arteta využívá Havertze jako ofenzivního záložníka, posila za 75 milionů eur má ale problémy s prosazováním se před brankou. Během prvních devíti utkáních za Arsenal nezapsal gól ani asistenci.
Čtyřiadvacetiletý Němec skóroval až proti Bournemouthu, kdy k vítězství 4:0 přispěl trefou z penalty. V některých duelech, jako například proti Lens, působil Havertz nesoustředěně. Na druhou stranu ukázal, že může být mužem velkých zápasů. Proti Manchesteru City nastoupil na závěrečných 15 minut a chytře asistoval u Martinelliho vítězného gólu.
HODNOCENÍ: 3/10