Horváth zhodnocuje fandění v Česku: Na Baník budou lidi chodit vždycky. Jak vidí Spartu, Slavii a Liberec?

V české nejvyšší soutěži odehrál více než čtyři sta utkání a projel stadiony po celé republice. Jak je na tom podle Pavla Horvátha česká fanouškovská kultura?

i Zdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň
                   

4659 diváků. Taková byla průměrná návštěvnost posledního kola české nejvyšší soutěže na osmi českých stadionech. Poprvé po dvanácti soutěžních kolech klesla pod pět tisíc, přesto čeští fanoušci zatím navštěvují zápasy svých týmů výrazně více než v předchozích letech. Jak přiznává bývalý reprezentační záložník Pavel Horváth současný český fotbal si zaslouží zaplněné stadiony.

Bylo by hrozná škoda, kdyby na Spartu nechodilo plno. Sparta a Slavia jsou největší české kluby, máme dostačující stadiony, tak ať jsou nabité,“ prohlásil na vlnách Radiožurnálu Sport. „Plzeň má samozřejmě taky krásný stadion, zažil jsem tam spoustu let, je to moje srdcovka,“ dodal s tím, že opačná situace je v Liberci. Průměrně v aktuálním ročníku vyrazilo na Slovan jen 3148 příznivců, což je druhý nejnižší počet po Karviné.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Podle Horvátha je návštěvnost tradičního severočeského klubu záhadou. „Liberec hrál doma s Baníkem a pro mě je nepochopitelné, že když Slovan hraje dobře a přijede tam v podstatě stejně lidí z Ostravy, jako tam jde z Liberce,“ kroutil hlavou. Přesto má podle něj nízká návštěvnost spojitost s mimofotbalovými akcemi. „Na stadionech by mělo být bezpečno, dostatek občerstvení, nějaké akce pro děti a pak samotný zápas, který snese měřítko, jako když Liberec porazil Baník a všichni budou spokojení,“ míní.

Horváth: Jablonec? Smutné

Podobná je podle něj i situace na Střelnici, kde strávil dvě sezóny. „V Jablonci je to podobné, byl jsem tam asi třikrát a pokaždé to bylo takové smutné,“ přiznává a jedním dechem doplňuje, že na dalších stadionech je více místa k radosti. „Karviná má nádherný stadion, je to z ruky, ale je skvělej. Ostrava, tam jsou trochu vnitroostravské boje, ale stadion je super. Na Baník budou lidi chodit vždycky. Budějovice, taky krásný stadion, Pardubice, bomba, malej, ale stačí. Hradec taky super,“ pokračuje.

Rozhodující je podle něj také kultura na stadionech, která roste. Klíčovou roli hraje chování samotných fanoušků. „Chápu, že si všichni chtějí odpálit světlici, ale děti to nezajímá, když pak začnou slzet, fouká jim do očí smrad, tři minuty se nehraje. Chápu, že si někdo chce zanadávat, ale takhle tam děti nedostaneme,“ zdůrazňuje s tím, že důležitá je i podpora měst a obcí. „Je potřeba, aby všichni ti lidi ten fotbal milovali,“ zakončil pro Radiožurnál Sport.

Souhlasíte s tvrzením, že česká liga má nejlepší předpoklady pro vysokou návstěvnost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články