Góly měl i ve jméně, přesto je ve Spartě nestřílel. Jeho působení ukončilo nečekané pravidlo ligy

PŘÍBĚH: Měl být definicí gólového útočníka, přesto v pražské Spartě jen paběrkoval. Dnes je australskému útočníkovi dvaatřicet a hraje až druhou nejvyšší soutěž.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Přesun, který fakticky ukončil jeho životní fazónu. Mládežnický reprezentant Austrálie Golgol Mebrahtu měl za sebou více než vydařenou sezónu v dresu Mladé Boleslavi. Za Severočechy nasázel během roku a půl čtrnáct branek a jeho gólová potence odpovídala jeho jménu. Nový kouč mužstva z města automobilů Jozef Weber mu však nevěřil, chtěl stavět na jiných typech útočníků, a proto s ním klub v létě 2018 rozvázal smlouvu.

Někdejší hráč Melbourne Heart, Western Sydney Wanderers či Gold Coast United však neměl o angažmá nouzi. O pouhých několik dní později po něm překvapivě sáhla pražská Sparta, kde podepsal roční smlouvu. „Jsem šťastný. Sparta je velký klub, který je známý v celé Evropě. Je mi ctí, že jsem tady a doufám, že tu prožiju úspěšné období. V Boleslavi jsem před pár dny rozvázal smlouvu a měl jsem několik nabídek. Když se ale ozve klub jako Sparta, nejde to odmítnout,“ vyhlížel velký posun.

iZdroj fotografie: FK Mladá Boleslav

Tehdejší sportovní ředitel Sparty Zdeněk Ščasný nechtěného hráče získal jako alternativu do útoku o zranění Václava Kadlece a Václava Drchala. „Tam se to zkomplikovalo, takže reagujeme. Známe ho a on zná českou ligu a naše prostředí. I když toho v poslední době moc nenahrál, víme, že to je kvalitní fotbalista, který umí dávat góly,“ vysvětlil jeho angažování. Jenže Mebrahtu dostal pouze pramálo šancí.

Půlrok jen trénoval, rozhodlo pravidlo

Během podzimu zasáhnul jako střídající hráč do sedmi utkání, ve kterých odehrál 172 minut. Gólu se však nedočkal. Na podzim nebyl po uzdravení opor ani zapsán na soupisku a pouze trénoval. Český klub totiž může do zápasů nasazovat pouze pět hráčů mimo Evropskou Unii a australský útočník byl pomyslným číslem šest. Po konci smlouvy na Letné zamířil do maďarského Puskáse, následně působil v Indonésii, než se vrátil do rodné země.

Dnes obléká dres druholigového klubu Avondale, který má pouze poloprofesionální status. Navíc mu zvlhnul střelecký prach. Během posledních šesti ročníků se trefil do sítě soupeře jen třikrát a je otazníkem, zda se mu ve dvaatřiceti podaří kariéru ještě restartovat. Na vrchol své kariéry v Mladé Boleslavi a následný nepovedený přesun na Letnou tak může jen vzpomínat.

Vzpomínáte si na působení Golgola Mebrahta ve Spartě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články