Fotbalisté se dobrovolně vzdávají svých platů, v Barceloně ovšem nikoliv

i Zdroj fotografie: businessinsider.com
                   

Říká se, že teprve v nouzi se ukáže pravý charakter člověka a vzhledem k tomu, v jakém stavu se právě nachází svět kvůli eskalující pandemii novým typem koronaviru, si dovolujeme tvrdit, že moment zlomu právě nastal. Už dnes je jasné, že krize spojená s nemocí COVID-19 bude mít a život a lidstvo jako takové nedozírné následky nejen z hlediska zdravotního, ale také po stránce finanční. Někteří sportovci se v této nelehké době, kdy ani oni sami nemají jistou výplatu, snaží pomáhat, kde jenom mohou. Najdou se ale i tací, kteří nehodlají ustoupit ze svého běžného standardu ani o krůček.

Hráči Bayernu Mnichov se vzdávají části svých mezd

iZdroj fotografie: deutschland.de
Zdroj fotografie: deutschland.de

Německý fotbalový gigant se kvůli nečekanému zastavení Bundesligy a evropských pohárů ocitl v situaci, kdy jednoduše nemůže všem svým zaměstnancům poskytovat adekvátní finanční ohodnocení. Naštěstí ovšem došlo k dohodě mezi vedením klubu a samotnými fotbalisty, kteří přistoupili na to, aby jim na bankovní účty chodilo o jednu pětinu méně, než bylo dříve zvykem. Ušetřené peníze mají pomoci právě běžným pracovníkům na stadionu jako uklízečkám, údržbářům a jim podobným. Snížení odměn se pak netýká jenom fotbalistů, ale také členů dozorčí či správní rady.

Podobný model nastolili i v konkurenční Borussii Dortmund, kde se hráči, členové vedení i realizačního týmu vzdali všech bonusů a případě, že dojde k úplnému zrušení sezóny, dostanou ještě o dalších 20 procent základního platu méně. Šéf klubu Hans-Joachim Watzke, jenž si sám musel utáhnout opasek, odhaduje, že tato nutná opatření pomohou až devíti stovkám zaměstnanců a přinesou úsporu v řádech milionů eur.

Další německé kluby jako Werder Brémy, Schalke 04 či Borussia Mönchengladbach samozřejmě nezůstávají pozadu a pro své zaměstnance společnými silami připravili lepší podmínky v této nelehké době. Pokud se z Německa přesuneme do Francie, ani tam není solidarita sprosté slovo. Prvoligový Montpellier HSC kupříkladu pozměnil smlouvy všem svým pracovníkům, jimž vyplácí jen 70 % dřívějších příjmů. Zbylých 30 % ovšem doplácejí sami fotbalisté.

Hráčům Barcelony zřejmě pomoc bližnímu svému nic neříká

iZdroj fotografie: talksport.com
Zdroj fotografie: talksport.com

Kvůli obavám z dalšího šíření zákeřného koronaviru se zastavila většina sportovních soutěží na světě včetně španělské La Ligy, kterou doposud s těsným náskokem vedla Barcelona. Právě ta se v posledních dnech dostala na přední stránky zahraničních médií, nicméně v dobrém slova smyslu to rozhodně nebylo. Vedení klubu totiž po vzoru svých zahraničních konkurentů začalo jednat o snížení platů fotbalistů, jelikož peníze začínají pomalu docházet a reálně hrozí, že nebude možné vyplácet všechny řadové zaměstnance.

První návrhy nových podmínek však hvězdné hráče kolem Lionela Messiho (ten před pár dny daroval jeden milion eur na boj s koronavirem), Luise Suáreze či Antoine Griezmanna nepřesvědčily. Odměny jim údajně měly nejprve klesnout o sedmdesát procent, pak vedení slevilo a nabídlo snížení jen o padesát procent. Ani jedna z možností dohodu nepřinesla.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Koupili si vysněný dům v oblíbené lokalitě, na zahradě našli zakopané auto s hrůzným nálezem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Téměř světový rekord ukrajinského odstřelovače. Svůj cíl zasáhl na 2,7 kilometru, jde o skoro nemožný úspěch
Události247.cz
Události247.cz
EU se chystá na odvetný úder proti Putinovi. Konec šéfa Kremlu je blíž, než by se mohlo zdát
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Na lodičce na řece se projíždí žena s mužem. Z krajiny je ale sleduje několik tváří, všimnou si jen ti nejlepší