Fotbalisté, kteří pozvedli úroveň americké MLS

i Foto: dailymail.co.uk
                   

Fotbal ve Spojených státech Amerických dosahuje čím dál tím větší popularity, ačkoli do amerického fotbalu, basketbalu, ledního hokeje nebo baseballu má stále ještě hodně daleko. Svůj díl zásluh na tom bezpochyby mají také slavní fotbalisté, kteří dosáhli nebývalých úspěchů na evropské scéně a posléze se vydali do zámoří na poslední roky svých sportovních kariér. O kom je vlastně řeč? To si povíme hned záhy.

Pelé

Pelé je často označován (a právem) za nejlepšího hráče všech dob, ačkoli z rodné Brazílie se na evropský kontinent dostával pouze coby reprezentant. Dlouhých osmnáct let sloužil svému milovanému Santosu FC, za který odehrál 729 zápasů a nastřílel neskutečných 784 branek. Výrazný gólový přínos zaznamenal i barvách národního týmu, kterému třikrát pomohl k zisku zlaté medaile na mistrovství světa. Když se jeho sportovní éra začala chýlit ke konci, poprvé v životě opustil Santos a zamířil do americké MLS, která v té době byla teprve v plenkách.

Posílil klub New York Cosmos a jako celosvětově uznávaný sportovec nastartoval ohromný vzestup fotbalu v USA. Na jeden z jeho zápasů si našlo cestu více než 17 000 diváků, což se ještě o rok zpátky zdálo naprosto nereálné.

Giorgio Chinaglia

Pelé působil v kádru New York Comos po dobu tří sezón. Ve dvou z nich navíc mohl počítat s pomocí dalšího slavného fotbalisty Giorgia Chinaglia. Ten se do zámoří vydal až v devětatřiceti letech po zisku titulu mistra italské Serie A s Laziem Řím. I v pokročilém věku však dokázal své mladší kolegy hravě strčit do kapsy. Během oněch dvou let nastřílel neskutečných 193 branek a stal se rekordmanem soutěže, který navíc výrazně přispěl k prosperitě fotbalu ve Spojených státech.

Do USA se později přestěhoval natrvalo a na Floridě v roce 2012 taktéž skonal.

David Beckham

Miláček anglického publika David Beckham se do zámoří vydal na sklonku kariéry a Pelé jej dopředu varoval, že to mezi kvalitními spoluhráči nebude mít vůbec jednoduché. David si sice několik zápasů hledal a sklízel za to poměrně ostrou, mediální kritiku, nicméně nakonec v sobě znovu objevil zvíře. Stal se nejzářivější hvězdou MLS a s týmem Los Angeles Galaxy získal dva mistrovské tituly. Práce na zatraktivnění soutěže nezanechal ani po skončení kariéry, v brzké době hodlá vybudovat vlastní klub a svatostánek.

Thierry Henry

Francouzský útočník, který zanechal výraznou stopu v Arsenalu či Barceloně, se v roce 2010 rozhodl podepsat kontrakt s americkým klubem New York Red Bulls. Svými výkony se dá dodnes považovat za jednoho z nejlepších hráčů, kteří kdy na půdě USA působili. Navíc pomohl zvýšit fandovskou základnu, což mu majitelé tamních týmů jistě nezapomenou.

Zlatan Ibrahimovič

Švédský útočník Zlatan Ibrahimovič je dosud posledním slavným fotbalistou, kterému se povedlo pozvednout úroveň americké MLS. V zámoří sice vydržel poměrně krátkou dobu, nicméně momentálně odchází zpět do Evropy jako velký pán. Celkem 53 vstřelených branek v 58 zápasech ostatně hovoří za vše.

Foto: dailymail.co.uk

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články