Fotbalista se chtěl veřejně přiznat k homosexualitě. Právník mu to zakázal

Přiznat se veřejně k homosexualitě? Vicemistr Evropy byl k tomuto kroku odhodlaný. Jenže pak se ještě zašel poradit s právníkem.

i Zdroj fotografie: Aston Villa FC
                   

Přiznat se veřejně k homosexualitě? Ani v dnešní době, kdy je společnost výrazně tolerantnější než před dvaceti a více roky, to není pro fotbalisty vůbec snadné. Koneckonců v pěti elitních evropských ligách najdete jediného aktivního hráče, který ještě během kariéry veřejně přiznal svou homosexualitu. Ano, jde o Jakuba Jankta, aktuálně působícího v italském Cagliari. Od jeho prohlášení uběhl téměř přesně rok.

První Němec

Mezi německými fotbalisty je v historii jediný hráč, který zveřejnil svou homosexualitu. Vicemistr Evropy z roku 2008 ovšem vystoupil až po ukončení aktivní kariéry. Deníku Bild Thomas Hitzlsperger vysvětlil, proč se neodhodlal dříve. V roce 2012 byl jako hráč bundesligového Wolfsburgu blízko k veřejnému přiznání homosexuality. Nejprve se šel pro jistotu poradit s právníkem. „V žádném případě o tom nemluv!“ slyšel rezolutní odpověď Hitzlsperger. Tato reakce mu vyrazila dech. Poslechl, ale jen do ukončení kariéry.

Jakub Jankto veřejně přiznal homosexualitu v únoru 2023.
iZdroj fotografie: Česká fotbalová reprezentace

Podle bývalého hráče Aston Villy, West Hamu, Evertonu, Stuttgartu, Lazia nebo Wolfsburgu je homosexualita v německém fotbalu stále tabuizované téma. „Ano, myslím, že ano. Mluví se o tom, ale hráči se tak neoznačují. Na hřišti i v šatně je to tabu, také proto, že v Německu nenajdete žádné aktivní homosexuální fotbalisty. I když společnost více respektuje sexuální orientaci každého člověka, pokud jde o hráče, je tu problém. V celé branži je sedm známých homosexuálních profesionálů. To je trochu málo,“ podotkl Hitzlsperger.

Bývalý záložník, který odehrál za německý národní tým 52 zápasů, řekl, že rozhodnutí přiznat se k homosexualitě nebylo vůbec snadné. Ne všichni v mém okolí to považovali za dobrou věc,“ dodal Hitzlsperger, který pomohl Stuttgartu vybojovat německý titul.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články