Fotbal se bude hrát bez brankáře: Chystá se změna pravidel nejoblíbenějšího sportu na světě?

Autorský komentář: Fotbal míří velkými kroky kupředu. Nejde jen o VAR. Mluví se třeba o změně času utkání a představte si hru bez gólmanů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Všichni jsme si už zvykli na pravidla fotbalu, ale co kdyby se FIFA rozhodla ke změnám? K drobným úpravám dochází průběžně. Ať už jde o sprej v rukou rozhodčího, VAR nebo signalizaci, že míč přešel celým objemem brankovou čáru nejedná se o žádnou divočinu. I když zrovna VAR dává fanouškům i hráčům někdy pořádně zabrat. Ale představte si, že by došlo k naprosto zásadnímu zásahu a změnám pravidel nejoblíbenějšího sportu na světě. Byl by pak fotbal stále fotbalem?

90 minut? Minulost

V dubnu 2022 jsme se věnovali na SportyŽivě.cz návrhu šéfa FIFA Gianniho Infantina na změnu délky času zápasů. Do jisté míry jeho návrh ožil na mistrovství světa v Kataru a postupně ho můžeme vidět i ve fotbalových ligách. Jedním ze zvažovaných úprav je třeba nahrazení pomezních rozhodčích umělou inteligencí. Ofsajd by se už nemával, jen by počítač bleskově vyhodnotil situaci a u hřiště by se rozsvítila červená světla. To nás možná brzy nemine.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Pojďme ale ještě dál. Co kdyby FIFA rozhodla, že se fotbal bude hrát bez brankáře? Absurdní myšlenka. Gólmani sice občas vyráží i do šestnáctky soupeře, když tým potřebuje skórovat a někteří se pohybují spíše na pozici libera než brankáře. Vymazat je ale úplně? Fanoušky defenzivního fotbalu by asi ranila mrtvice. Místo bezbrankových remíz by skóre připomínalo házenou nebo možná basketbal.

Stačí trefit branku

Padalo by mnoho gólů, ale zmizely by zároveň úžasné souboje útočníků s gólmany i krásné trestňáky. Proč by hráči mířili do šibenice, když by prostě stačilo trefit branku? Tato radikální varianta naštěstí nehrozí, když ale člověk občas zahlédne, jaké nápady někdy padají z hlavounů FIFA, člověku pomalu běhá mráz po zádech. Líbil by se vám vůbec fotbal bez brankářů?

Jaká změna v pravidlech fotbalu by se vám nejvíce líbila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články