FIFA rozhodla. Cardiff musí zaplatit za tragicky zesnulého Emiliana Sala 6 milionů eur

Foto: news.sky.com

Měl se stát nejdražší posilou v historii Cardiff City. Jeho přestup z francouzského Nantes byl hotovou věcí a fotbalista se v brzké době hodlal připojit ke svým novým spoluhráčům. Osmadvacetiletého Emiliana Sala ovšem potkal tragický osud. V lednu totiž zahynul během cesty letadlem do nového působiště. Ačkoli celý svět držel smutek, kluby se mezi sebou začaly okamžitě dohadovat o peníze. Představitelé Cardiffu totiž nehodlali Nantes zaplatit, protože hráč se k nim před svou smrtí nestihl připojit. Spor se dostal až do vyšších pater a FIFA v posledních dnech rozhodla, že celek z britských ostrovů zaplatit musí.

Spor mezi Cardiffem a Nantes se vleče od února letošního roku

Několik týdnů po smrti Emiliana Sala se vedení francouzského klubu snažilo vymámit z Cardiffu smluvenou částku. Anglický celek ovšem lidově řečeno „dělal mrtvého brouka“ a když to nešlo po dobrém, obrátilo se Nantes na FIFU, která v nepříjemné věci jednala od únoru. Cardiff se hájil tím, že přestup Saly ještě nebyl definitivně stvrzen řádnou dokumentací a je nutné ho proto považovat za neplatný. Nantes naopak veřejně prohlašovalo, že všechno bylo vyřešené a Cardiff se pouze snaží vyhnout placení, které je podle nich nevyhnutelné.

FIFA nakonec rozhodla, že Cardiff má skutečně povinnost Nantes zaplatit, a to konkrétně 6 milionů eur. K výpočtu této sumy nedošly náhodou. Odpovídá totiž výši první splátky za zesnulého fotbalistu. Celkem za něj měl Cardiff zaplatit 17 milionů eur, k tomu však podle všeho nedoje. Obě zúčastněné strany se mohou proti verdiktu samozřejmě odvolat k Arbitrážnímu soudu pro sport v Lausanne. Zatím ale ani jeden z nich příslušné kroky nepodnikl.

Vzpomínka na tragický osud Emiliana Saly

Osmadvacetiletý Argentinec začínal s fotbalem v FC Crato, odkud se v roce 2012 stěhoval do francouzského Bordeaux. Tam se ale příliš dlouho neohřál, většinu z oněch tří ročníků strávil cestováním po hostováních. Nakonec se rozhodl přestoupit do Nantes, kde během čtyř let odehrál 120 soutěžních zápasů a nastřílel 42 branek. Jako vysněnou zimní posilu si jej vyhlédl Cardiff a Nantes za něj hodlal zaplatit rekordní sumu v historii své existence. Když bylo vše dohodnuté, zbývalo Salovi už jen odcestovat do nového působiště. Letecký transport se mu ovšem stal osudným.

Jednadvacátého ledna se jeho letadlo ztratilo nad Lamanšským průlivem a ačkoli pátrání po něm byla skutečně intenzivní, s odstupem několika dnů bylo jasné, že tento příběh šťastně neskončí. Ztroskotaný letoun byl nakonec objeven a v něm i tělo Emiliana Saly. Ostatky pilota nebyly do dnešního dne nalezeny, stejně jako důvod, proč k tragickému úmrtí dvou pasažérů vlastně došlo. Vyšetřování nicméně stále probíhá.

Foto: news.sky.com