Fenomén za Lužánkami: Když na Slavii přišlo v Brně 44 120 diváků, hráči cítili husí kůži

Divácký rekord české ligy drží Brno a stadion za Lužánkami už 27 let. Kdo ho překoná? 44 tisíc lidí tu na fotbal jen tak nepřijde. Důvod je prostý.

i Zdroj fotografie: FC Zbrojovka Brno
                   

Brno prožívalo už několikátý rok fotbalovou euforii. Boby, jak se v té době klub jmenoval, pravidelně přitahovalo nejvyšší návštěvy kola. V sezoně 1996/97 pak šlo doslova o fotbalovou horečku. Brno vedlo tabulku a fanoušci se valili na stadion za Lužánkami v rekordních počtech. „Vybudovalo se Bobycentrum, klub šel nahoru. Hodně tomu ze začátku finančně pomohl Luboš Hrstka,“ řekl deníku Sport tehdejší sportovní ředitel klubu Karel Kroupa. Na derby s Drnovicemi jich ve 4. kole přišlo přes 37 tisíc! Proti utkání se Slavií, které se odehrálo 2. října, to ale nic nebylo.

Husí kůže

Davy příznivců natěšeně očekávaly bitvu aktuálně vedoucího Brna s úřadujícím mistrem. Už dlouho před výkopem bylo fotbalistům jasné, že je za vítězstvím poženou desetitisíce fanoušků. „Když jsme dvě a půl hodiny před zápasem odcházeli na přípravu do útrob stadionu, u pokladen jsme viděli neskutečné fronty. Už tam nám s klukama začala nabíhat po těle husí kůže,“ přiznal po letech Richard Dostálek pro Český rozhlas.

A pak přišel nástup na rozcvičku. „Když jsme vyběhli 40 minut před začátkem zápasu na rozcvičku a rozhlédli se dokola, stadion za Lužánkami byl úplně narvaný. Byl to fantastický zážitek,“ vzpomínal tehdejší záložník Brna. Na tribuny nakonec dorazilo 44 120 diváků! Jde o rekord české ligy, který platí do dneška. A vzhledem k bezpečnostním nárokům a aktuálním kapacitách stadionů jen tak překonán nebude. Možná až Sparta postaví nový stadion.

Dostálek: Obrovská euforie

Jak se asi cítili hráči Slavie? Ivo Ulich tehdy líčil, že když slyšel řev fanoušků a viděl mexické vlny, měl strach. Pro nás to byl jednoznačně dvanáctý hráč. A to platilo už v předchozích zápasech se Spartou, kdy přišlo 35 tisíc lidí, s Drnovicemi, s Ostravou, s Olomoucí,“ poznamenal Dostálek. Právě on se postaral v 75. minutě o vyrovnávající gól Brna. „Někde mezi šestnáctkou a penaltou jsem to fouknul Stejskymu k tyči, takže moc pěkný gól. Byla to obrovská euforie,“ ohlížel se s odstupem dvou desetiletí úspěšný střelec.

Po závěrečném hvizdu vládlo mezi domácími hráči i fanoušky z remízy 1:1 zklamání. Cítili jsme obrovskou křivdu ze strany rozhodčích, kteří nám nepřáli. I proto po zápase místo toho, abychom si to užívali, převládalo zklamání,“ dodal Richard Dostálek. Na rozhodčího Průchu byli naštvaní i fanoušci Brna. A to tak, že chtěli jeho auto převrátit na střechu. Po zápase došlo také k výtržnostem a na hřiště se vběhly desítky domácích příznivců.

Zmrtvýchvstání

Po legendárním stadionu za Lužánkami každopádně zbyla jen smutná vzpomínka. Kvůli špatnému technickému stavu hostil poslední prvoligové utkání 30. září 2001 a od té doby chátrá. Ochozy ožily naplno již jen jednou. Na rozlučku Petra Švancary s kariérou dorazilo podle odhadů asi 35 000 fanoušků, kteří dali vzpomenout na fotbalovou horečku z 90. let. Stadion nyní čeká demolice, která by měla proběhnout v létě 2024. Pokud se fanoušci Zbrojovky dočkají stavby nového svatostánku, za Lužánkami to s největší pravděpodobností nebude. Vedení města upřednostňuje Výstaviště.

Zažili jste na vlastní kůži atmosféru za Lužánkami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články