Fanoušci Sparty jej milovali, anglický klub za něj zaplatil miliardu. Dnes marně hledá angažmá

Patří mezi nejvýraznější tváře pražské Sparty v tomto tisíciletí a fanoušci na Letné na jeho góly dodnes vzpomínají. Dnes dvaatřicetiletý Bony Wilfried však již déle než rok hledá nové angažmá a jeho bohatá kariéra se pomalu ale jistě chýlí ke konci.

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Fotbalový talent prokazoval rodák z Pobřeží slonoviny již od útlého věku, i proto v pouhých osmnácti letech zamířil na dvoutýdenní zkoušku do anglického Liverpoolu. Nejlepší střelec nejvyšší soutěže západoafrické země ale v celku Premier League neuspěl a klub mu nenabídnul žádnou formu smlouvy. O měsíc později jej oslovila pražská Sparta, která jej prakticky okamžitě zařadila do svého třetiligového B-týmu.

Jak před lety přiznal vůbec první profesionální trenér v Bonyho profesionální kariéře Jan Kmoch, který tehdy sparťanský B-tým vedl, osmnáctiletý talent nebyl od přírody nejnadanějším hráčem. „Bude znít blbě, ale on neuměl pořádně vystřelit. To byly takové pološajtle. Ale pracovali jsme na tom,“ prohlásil s tím, že budoucí kanonýr si musel úspěch zasloužit dřinou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzpomínal i na skromné zázemí strahovského tréninkového centra, ve kterém Bony téměř rok bydlel. „Jeden pokoj, jedna postel, jedno okno, ani televize tam nebyla. Měl jen laptop, ale na internet musel dolů do restaurace, kde se stravoval,“ dodává Kmoch. Skromné začátky však vystřídal strmý vzestup. Po roce Bony nakouknul do A-týmu a během několika utkání se stal jak miláčkem fanoušků na Letné, tak důležitou ofenzivní oporou tehdejšího mužstva.

Během tří let pomohl Spartě k mistrovskému titulu a zářil i v evropských pohárech. Celkem zaznamenal v rudém dresu 33 branek, na dalších devět přihrál. Proto není divu, že od léta 2010 se pokoušely Bonyho získat jak kluby z Turecka, tak z Nizozemí. „Několik nabídek je konkrétních, ale nikdo zatím nenabídl cenu, za kterou bychom byli ochotni Bonyho prodat,“ prohlašoval ještě v lednu 2011 člen představenstva klubu Jakub Otava.

Na konci měsíce přesto přistála na Letné stomiliónová nabídka z nizozemského Vitesse Arnhem a hvězdná kariéra rodáka ze statisícového Bingerville mohla naplno odstartovat. Stačily dvě sezóny a Bony se stěhoval za 12 milionů liber (350 milionů korun) do velšského Swansea City, hrajícího anglickou Premier League. Důrazný kanonýr sázel branky i v Anglii a v lednu 2016 o něj stál jak Liverpool, tak Chelsea nebo Manchester City.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslední jmenovaný celek za něj zaplatil 25 milionů liber (zhruba 730 milionů korun), avšak vysoká částka byla předzvěstí jeho pádu. Na Etihad stadium se nikdy výrazněji neprosadil, nevydařilo se ani jeho hostování ve Stoke a pozdější návrat do Swansea. Po krátkých angažmá v Kataru a Saudské Arábii je nyní dvaatřicetiletý útočník déle než rok bez angažmá a trénuje s různými celky z nižších soutěží.

Na vině jsou zejména jeho astronomické finanční nároky. Chlapec z chudého předměstí metropole Pobřeží slonoviny, který s fotbalem začínal na ulici, se tak přes strahovskou ubytovnu dostal až na vrchol světové kopané. Tam nedokázal uspět a je otazníkem, zda si ještě někdy zahraje na vrcholové úrovni.

Zdroj: UEFA, Sport, iDnes, ČT Sport, AC Sparta Praha, Transfermarkt

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články