Emiliano Sala, Busbyho děti, finalisté Copa Sudamericana… Letecké havárie začaly kosit fotbalisty před 70 lety

Argentinský útočník Emiliano Sala, který nešťastně zahynul během cesty na Britské ostrovy, je zatím poslední v řadě leteckých katastrof v historii kopané. Tyto nešťastné fotbalové tragédie začaly již před bezmála 70 lety.

4. května 1949 patřilo 18 hráčů FC Turín mezi nejlepší na světě a městský rival Juventusu byl tehdy na vrcholu. Bohužel, když se fotbalisté vraceli z přátelského utkání v Lisabonu, letadlo s porouchaným výškoměrem narazilo do baziliky Superga. Všech 18 fotbalistů zemřelo spolu s dalšími 13 lidmi na palubě. Právě toto byla první letecká tragédie, která zasáhla fotbalový svět.

6. února 1958 se na letišti v Mnichově odehrála letecká nehoda, při které zemřelo 23 osob včetně osmi hráčů Manchester United, klubu, který byl tehdy známý jako Busbyho děti. Kromě nich neštěstí nepřežili také 3 zaměstnanci klubu.

Mezi těmi, kdo zahynuli, byla také anglický hvězda Duncan Edwards, zatímco Bobby Charlton, který byl později jedním z hlavních tahounů Anglie na zlatém mistrovství světa v roce 1966, byl pouze lehce zraněn.

Manažer Matt Busby se zotavil z vážných zranění a přestavěl United do silného týmu, který o deset let později, v roce 1968, vyhrál předchůdce Ligy mistrů – Pohár mistrů evropských zemí.

Dne 3. dubna 1961 se v Andách rozpadlo letadlo přepravující část chilského klubu Deportes Green Cross. Zahynulo 24 lidí, mezi nimi osm hráčů a dva trenéři.

8. prosince 1987 zemřelo 43 lidí, když letadlo s peruánským klubem Alianza Lima spadlo u Tichého oceánu. Mezi mrtvými bylo 16 hráčů a hlavní trenér.

Dne 7. června 1989 ztroskotal let společnosti Surinam Airways DC-8 z Amsterdamu, který měl přistát v hlavním městě Surinamu Paramaribo. Havárie si vyžádala 174 obětí, včetně 15 nizozemských fotbalistů narozených v Surinamu.

27. dubna se 1993 vojenské letadlo, které vezlo národní fotbalový tým v Zambii, zřítilo do moře. Stalo se tak krátce po odletu z Gabonu, když bylo na cestě do Senegalu na zápas kvalifikace mistrovství světa. Všech 25 lidí na palubě zahynulo. Národní tým Zambie byl přitom tehdy považován za jeden z nejsilnějších na africkém kontinentu.

22. října 1996 umírá Matthew Harding, místopředseda anglického fotbalového klubu Premier League Chelsea. Jeho helikoptéra se zřítila vlivem špatného počasí, když se vracel ze zápasu ligového poháru proti Bolton Wanderers.

28. listopadu 2016 došlo během letu palivo charterovému letadlu, které přepravovalo brazilský klub Chapecoense. Letoun havaroval v Andách poblíž kolumbijského Medellinu. Přežilo šest lidí, včetně tří hráčů, ale dalších 71 osob, včetně 19 hráčů, umírá.

Chapecoense byli na cestě za prvním zápasem finále Copa Sudamericana proti Kolumbijskému Atletico Nacional.

27. října 2018 umírá při havárii vrtulníku thajský miliardář a majitel fotbalového klubu Leicester City Vichai Srivaddhanaprabha.

Zatím posledním fotbalistou, který zahynul při leteckém neštěstí je tedy Emiliano Sala. Otázkou je, na jak dlouho .