Dynamo České Budějovice v novém ročníku touží uspět, přípravy jsou v plném proudu

Foto: sport.cz

Fotbalové České Budějovice se po pěti letech s fanfárami vrací mezi tuzemskou elitu a rozhodně neplánují zůstávat někde na chvostu tabulky. Vedení klubu již dopředu avizovalo, že letní přípravu nehodlá podcenit a proto po pouhých dvou týdnech dovolené svolalo hráče i realizační tým do útrob stadionu, kde se koloběh tréninků zase rozjíždí na plné obrátky. Ještě před startem nové sezóny byl oznámen odchod jedné z největších hvězd kádru a naopak příchod dvou posil z druhé ligy. Jinak se ovšem Budějovice nejspíše budou držet hesla, že vítězná sestava se nemá měnit, takže žádné razantní novinky nechystají. Co sdělil trenér David Hořejš novinářům a jaké změny v jihočeském klubu prozatím nastaly?

Dovolená byla dostačující, nyní je čas opět makat

Dynamo České Budějovice se jako úplně první z účastníků české nejvyšší fotbalové soutěže pustilo do příprav na nový ročník. Tento krok má zcela jasné opodstatnění, druhá liga je totiž v mnoha ohledech mnohem benevolentnější soutěží a leccos je tedy fotbalistům odpuštěno. Pokud ovšem chtějí uspět i mezi tuzemskou elitou, je potřeba se kondičně i herně velice pečlivě připravit. Zároveň je důležité zapracovat co nejrychleji nové tváře, které do klubu začátkem léta přicházejí. Toho si je samozřejmě vědom také trenér budějovických David Hořejš:

„Začínáme teď z toho důvodu, protože někteří hráči k nám přijdou na zkoušku a chceme je poznat. Pět týdnů na přípravu je tak akorát. Kluci dostali volno hned po posledním kole v Třinci a věřím, že si odpočinuli. Někdo ještě dostal týden dovolené, což je třeba Filip Havelka, který si plnil reprezentační povinnosti.“

Kteří hráči posílili kádr a kdo jej naopak opustil?

Vedení Českých Budějovic prozatím představilo dvě z pěti plánovaných posil. Tou první je kamerunský rodák a šikovný útočník Karsten Bastian Ayong, který předminulou sezónu odehrál v prvoligové Příbrami, odkud se posléze stěhoval na Slovensko, kde se jej ujala Dunajská Streda. Jednadvacetiletý střelec na svou chvilku slávy teprve čeká a právě nováček z Českých Budějovic by mu mohl nabídnout ideální podmínky pro další růst.

Druhým nově příchozím fotbalistou je Tomáš Froněk, jehož jméno se dosud objevovalo pouze v souvislosti s týmy z nižších tuzemských soutěží. Záložník se naposledy objevil v kádru MFK Chrudim, kde zasvítil osmi brankami z 29 zápasů. Aktuálně už mu sice táhne na osmadvacet let, nicméně první lize má určitě co nabídnout a šanci si zaslouží.

Před startem letní přípravy Budějovice ovšem hlásí také značné ztráty. Klub se musel rozloučit se zkušeným slovenským záložníkem Peterem Grajciarem, jenž má v zádech dva poháry z gruzijské ligy či mistrovský titul se Slavií Praha. Ten se ve svých pětatřiceti letech nejspíš vrátí domů Zvolenu, kde důstojně zakončí kariéru. Do Baníku Ostrava se vrátil také Matěj Helešic, který byl v Budějovicích pouze na hostování. Právě jeho odchod ale nemusí být definitivní, protože trenér Hořejš o něj i nadále stojí a intenzivně jedná s ostravským klubem o další spolupráci.

Foto: sport.cz