KOMENTÁŘ: Nejhorší sezónu v kariéře na klubové úrovni prožívá argentinský útočník Lionel Messi. Po přestupu do Parku princů se trápí a důvodů je hned několik.
Když v létě přicházel do Paris Saint-Germain, fanoušci francouzského celku čekali mnohé. Lionel Messi totiž vůbec poprvé ve své seniorské kariéře opustil katalánskou Barcelonu a ve čtyřiatřiceti letech se vydal vstříc nové výzvě ve Francii. Jenže ta zatím zdaleka nevychází podle jeho představ. Sedminásobný držitel Zlatého míče se v Parku princů trápí a jeho výkony zůstávají daleko za očekáváním.
Dvě. Tolik branek dal Messi ve francouzské nejvyšší soutěži v průběhu osmnácti startů. Při jasné finanční, personální a herní dominanci Pařížanů v tamní lize jde o velké zklamání. A to i přesto, že Argentinec zaznamenal také jedenáct asistencí. Důvodů trápení může být hned několik, přičemž o tom nejzásadnějším promluvil před časem pro britský deník Mirror legendární stratég Manchesteru United Alex Ferguson.
„Cristiano Ronaldo by mohl hrát za Millwall, QPR, Doncaster Rovers a přesto by dokázal v zápasech střílet hattricky. U Lionela Messiho si nejsem jistý, zda je toho schopen. Myslím si, že je to barcelonský produkt,“ prohlásil a současné Messiho angažmá mu dává za pravdu. Kádr Paris Saint-Germain je totiž nabitý hvězdami na všech postech a týmové pojetí, ze kterého Messi v Barceloně vyčuhoval svou zásadní individuální kvalitou, tak není možné.
La Liga a Ligue 1? Zásadní rozdíly
Druhým zásadním aspektem je rozdíl herního stylu mezi francouzskými a španělskými týmy ve druhé polovině tabulky. Celky ze země galského kohouta častěji spoléhají na velmi hluboký presink a zdvojování až ztrojování klíčových hráčů, což není v La lize natolik obvyklé. Zastavení Messiho, coby nejvýše útočícího hráče, je navíc pro většinu týmů hlavní prioritou. To otevírá prostor pro hráče na křídlech či záložníky, kteří se mohou lépe prosazovat, na což Messi statisticky doplácí.
Zásadní je také nesehranost rodáka z argentinského Rosaria se spoluhráči. Messi si v uplynulých sedmnácti letech mohl užívat stabilitu jak v kabině, tak na hřišti. Kádr Barcelony se totiž vyvíjel postupně a hvězdný útočník si mohl zvykat na nové osobnosti a elementy po delší časový úsek. Působení v Parku princů je pro něj v tomto smyslu hozením do vody a velkým krokem z komfortní zóny.
Stěhování a bučení fanoušků
Čtvrtým důvodem je pak stěhování do Paříže, kde po dlouhých letech strávených v katalánské metropoli zakotvil. Aklimatizace na nový jazyk, novou zem a novou kulturu je ve čtyřiatřiceti letech náročnější, než se může zdát. V Barceloně se navíc Messi mohl spoléhat na fanoušky, kteří mu nezapomenou jeho góly a úspěchy. Nyní musí začínat od nuly a skousávat první neúspěchy v podobě brzkého vyřazení z Ligy mistrů.
Posledním hlediskem jsou vztahy s trenérem Mauriciem Pochettinem. Argentinec měl v Barceloně výsadní postavení a ve fotbalových kuloárech se dlouhodobě spekulovalo, že jeho vliv na fungování klubu včetně výběru trenéra byl zásadní. Jeho současná role je značně odlišná a přesto, že s Pochettinem sdílí národní barvy, nemusí spolupráce probíhat příliš hladce.
Faktem však zůstává, že pro hodnocení Messiho působení v Paříži bude zásadní až příští sezona. V té by měl majitel 34 velkých trofejí ukázat, jak zvládnul svou aklimatizaci. Navíc po možném odchodu Kyliana Mbappého bude právě on hlavní hvězdou, která musí tým dovést k úspěchům.