Důrazného Chorvata si na Letné zamilovali. Odchod ze Sparty byl hodně těžký, vzpomíná

Během pěti let se vypracoval v oporu zadních řad pražské Sparty, s níž slavil i mistrovský titul. Proč musel odejít?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Píše se květen 2010 a pražská Sparta v posledním kole ligové soutěže získává historicky pětatřicátý titul. Pod další z řady triumfů se podepisuje řada legend včetně Tomáše Řepky, Bonyho Wilfrieda či Jaromíra Blažka. Mimo ně má však na úspěšné sezóně výraznou zásluhu také posila, která dorazila před rokem a půl z rakouského Red Bullu Salzburg. Tou je tehdy čtyřiadvacetiletý stoper Manuel Pamić, pro něhož jde o vůbec první trofej v kariéře.

Jít do Sparty? Nejlepší rozhodnutí kariéry

Bývalý hráč chorvatských celků NK Istra 1961 a NHK Rijeka se takřka okamžitě dokázal zařadit do sestavy a vedení Sparty se po pouhém půlroce rozhodlo proměnit jeho hostování v trvalý přestup. „Příchod do Sparty se ukázal jako nejlepší rozhodnutí v mé kariéře,“ vzpomíná na stránkách klubu. Na Letné však zažil i nepříjemné momenty: nezřídkakdy chyboval a výraznou měrou přispěl mimo jiné k pohárové blamáži proti slovenské Žilině v play-off Ligy mistrů.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Pamić tehdy nabídl protihráči jednu z klíčových branek duelu a veřejně jej posléze zkritizoval také tehdejší sportovní šéf Sparty Jozef Chovanec. „Pamić dělá chyby a opakuje se to. Přihrává zkrátka tam, kam by neměl,“ kroutil hlavou. Chorvat se navíc zdánlivě stal trnem v oku kapitána Tomáše Řepky, který na Pamiće často výrazně pokřikoval a kritizoval jeho hru. „Občas na mě na hřišti křičel, to k tomu ale patří, nikdy jsem to nebral nijak špatně. Po vítězném zápase jsme si vždycky plácli. Byl to velký lídr v šatně a je to dobrý člověk,“ přiznává s odstupem.

Věřil jsem, že se do Sparty vrátím, přiznal

Přesto byly Pamićovy přednosti jasné. Ač si vysoký stoper často nevěděl rady s rozehrávkou, ve vzduchu a při osobních soubojích byl takřka nenahraditelný. I proto vydržel ve Spartě pět sezón a připsal si celkem 114 startů, než zamířil na hostování do italského Chievo Verona. Chorvatský obránce tehdy přicházel jako kompenzace za hostování Kamila Vacka na Letné. Jenže v Serii A se zdaleka neprosadil a jeho výpůjčka skončila předčasně.

Poté zkoušel štěstí v AC Siena či Frosinone Calcio, jenže po vážném zranění se mu nedařilo dostat se do původní formy. Zájem najednou neměla ani Sparty. „Věřil jsem, že se do Sparty zase po roce vrátím,“ přiznává dnes šestatřicetiletý Pamić, který působí v nižší chorvatské lize.

Sparta v srdci

Bojovný Chorvat zároveň jedním dechem dodává, že na Letné zažil nejlepší období kariéry. „Vyhrál jsem titul, zahrál jsem si Evropskou ligu, nastoupil jsem na Anfieldu. V kariéře jsem prošel více týmy, ale jediná Sparta mi zůstala v srdci. Do Sparty jsem se totiž zamiloval. Odcházelo se mi odtud strašně těžce. Nejraději bych tam zůstal ještě dalších deset let,“ zakončil.

Vzpomínáte si na výkony Manuela Pamiće v dresu pražské Sparty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články