Další tíživý neúspěch Plzně! Houpe se pod Pavlem Vrbou židle?

Pokud bychom ještě před startem ligy hodlali určit jednoho trenéra, který má místo ve službách svého současného zaměstnavatele prakticky jisté, asi bychom shodně vybrali Pavla Vrbu, jehož v Plzni považují za fotbalového Boha, který pozvedl podprůměrný český celek na úroveň tuzemské elity. Časy se ovšem, zdá se, mění. Viktoria v uplynulé sezóně dosáhla sice významným milníků, jenže herně své fanoušky příliš nepřesvědčila. Oproti letům předchozím byla v létě dosti aktivní na přestupovém trhu, což mnozí vnímali jako pozitivní krok k lepším výsledkům. Jak to zatím vypadá? Sen o Lize mistrů je nadobro ztracený, Evropská liga také příliš nadějí neskýtá a v rámci Fortuna ligy je sice na třetí příčce, nicméně za sebou má již remízu s Bohemians či poslední prohru se Slováckem na domácí půdě. Je pozice Pavla Vrby stále neotřesitelná?

Poslední ligový duel ukázal, v čem je hlavní bolístka Viktorie

Utkání proti podceňovanému Slovácku mělo být snadnou přípravou na důležitý odvetný duel předkola Evropské ligy proti Antverpách, kde budou mít Plzeňané plné ruce práce. První vzájemné měření sil totiž nezvládli a prohráli 1:0. Trenér Pavel Vrba proto proti Slovácku poslal na hřiště hned sedm hráčů, kteří v základní sestavě normálně nenastupují. Ačkoli mají Viktoriáni skutečně široký kádr, ne všichni fotbalisté jsou dostatečně zralý, aby si takovou výsadu zasloužili. To ostatně dokládá nejen konečný výsledek 0:2 v neprospěch domácích, ale také fakt, že hned po prvním poločase z trávníku stáhl dva hráče. Ani to ovšem na zvrat nestačilo. Vrba komentoval výkon svého mužstva pro deník iSport následovně:

„Hodnotí se mi to velice těžce, byl to naprosto zasloužený výsledek. Slovácko tady hrálo velice dobře, my jsme v prvním poločase předvedli jeden z nejhorších výkonů za mého působení v Plzni. Přičinil se o to i soupeř, který nás dobře napadal, chodil do brejků. V prvním poločase nás potrestal ze situace, kdy byl důraznější a zaslouženě vedl. O přestávce jsme to prostřídali, chtěli jsme hru zjednodušit, ale k ničemu to nevedlo. Možná jsme měli víc ze hry, ale Slovácko si počkalo na příležitost a dalo druhý gól. Tím zápas rozhodlo.“

Bez opor je Plzeň bezradná, nedaří se jí najít nové velké tváře

Do zápasu nenastoupili jindy nepostradatelní hráči jako Patrik Hrošovský či David Limberský, dokonce nebyli ani na střídačce. Kouč chtěl dle svých slov šetřit svá největší esa před veledůležitým zápasem o Evropu, takže jim naordinoval povinné volno. Jenže bez nich se Plzeň od úvodního hvizdu víceméně trápila a situace je o to bolestnější, že právě Hrošovský v brzké době odejde do nového zahraničního působiště. Podle dosavadních výsledků klubu je patrné, že zatím neexistuje adekvátní náhrada, která by jeho roli převzala.

Pavla Vrbu jisté také velmi mrzí, že se pod nátlakem zbavil zkušeného Milana Petržely, jenž v novém působišti, tedy na Slovácku, skutečně válí. Celkově v Plzni chybějí hráči starších ročníků, s nimiž hra týmu kdysi dávala smysl. Toho si je vědom také Vrba, jenže si při otázce na toho téma nemohl odpustit rýpnutí do novinářů, kteří mu právě kádr složený z veteránů dlouhou dobu vyčítají:

„Vy se mi líbíte. Dva roky píšete, jak máme staré mužstvo, pak máme litovat toho, že staršího hráče pustíme… Ale k jeho výkonu v zápase. Milan odvedl to, co odváděl po celou dobu, když byl v Plzni. Odehrál velice dobré utkání.“

Foto: tass.ru