Další fotbalová legenda ukončila kariéru, loučí se Robin van Persie

Foto: fifaultimateteam.it

Letošní rok se nese ve znamení konce několika velkých fotbalových jmen uplynulé éry. Po oznámení Petra Čecha, kterého ve službách Arsenalu čeká poslední zápas kariéry proti zamilované Chelsea v rámci Evropské ligy, se ze scény rozhodla odejít i další legenda anglické Premiere League Robin van Persie. Jak vypadala fotbalistova sportovní pouť, na níž se v Arsenalu potkal například s českým bývalým záložníkem Tomášem Rosickým? Připomeňme si jeho nejslavnější momenty, kterými se nesmazatelně zapsal do historie.

Bohatou sportovní dráhu započal v rodném Holandsku

Rodák z Rotterdamu začínal s fotbalem v mládežnických kategoriích SBV Excelsior, kde po něm posléze pojmenovali stadion. Prakticky okamžitě se dostal do hledáčku předních nizozemských klubů. Nabídka nakouknout do profesionální ligy přišla od Feyenoordu Rotterdam, v jehož barvách působil po dobu tří let a s pověstným číslem 32 na dresu nastřílel 15 branek.

V roce 2004 bylo jasné, že pro něj Eredivisie začíná být malá. Proto se ještě téhož roku stěhoval na Britské ostrovy, kde na jeho talent vsadil londýnský Arsenal. Kanonýři tohoto rozhodnutí zpětně rozhodně nelitují, protože právě útočník ze země tulipánů se stal jedním z hlavních strůjců povedené éry pod vedením trenéra Arsene Wengera. Ve službách Arsenalu se vypracoval mezi elitní střelce celé soutěže, stal se hráčem ročníku 2011/2012 a dvakrát získal Zlatou kopačku za nejlepšího střelce Premiere League. Dohromady celkem šestadevadesátkrát rozvlnil soupeřovu síť. Bohužel se mu nikdy nepodařilo dovést Kanonýry až na samotný vrchol anglické nejvyšší ligy.

Jelikož se Arsenal začal dostávat do herního i výsledkového útlumu, bylo van Persiemu jasné, že v tomto klubu už žádných velkých úspěchů nedosáhne. Proto se rozhodl přestoupit ke konkurenčnímu Manchesteru United, což samozřejmě vzbudilo vlnu nevole mezi fanoušky londýnského klubu, kteří mu ani po letech nedokázali „zradu“ odpustit. On si z toho nicméně nemusel dělat těžkou hlavu, protože hned první sezónu v novém působišti se stal mistrem ligy.

Zbytek kariéry prožil v ústraní

Po třech letech v Manchesteru a 48 vstřelených gólech bylo Robinu van Persiemu 31 let. Ačkoli to ještě rozhodně není věk důchodový, on se rozhodl odejít z prestižní soutěže hledat nové výzvy do tureckého Fenerbahce SK, kde vydržel po dobu dalších tří let. Jelikož už v té době jistě začal přemýšlet o konci kariéry, před letošní sezónou se rozhodl posílit klub, kde s profesionálním fotbalem začínal. V barvách Feyenoordu Rotterdam sice neatakoval přední příčky tabulek, nicméně i tak si do svých statistik připsal 21 branek. S kariérou se loučil před vyprodaným stadionem a konečné skóre na výsledkové tabuli, které značilo prohru domácího celku, na bouřlivé atmosféře rozhodně neubralo.

To je Robin van Persie, muž, který v nizozemské reprezentaci získal bronz a stříbro z mistrovství světa a k tomu přidal ještě pohár UEFA s Feyenoordem. Děkujeme za to, co jsi na hřišti dlouhá léta předváděl!

Foto: fifaultimateteam.it