Čína se postavila proti astronomickým platům. Na odchodu jsou Hamšík, Oscar nebo Fellaini

                   

Velké hvězdy a astronomické platy. Čínská Super League patřila v předešlých několika letech k lukrativní destinaci fotbalistů, kterým byly schopny čínské velkokluby vysázet miliardy. S tím je však od příští sezóny konec, tamní fotbalová federace se rozhodla k radikálním změnám, které pravděpodobně povedou k odchodu největších hvězd ligy.

Prosinec 2016. Britská média kroutí hlavou nad nečekaným přestupem brazilského ofenzivního záložníka Oscara. Ten v pouhých pětadvaceti odchází z Chelsea, která v té době vévodí tabulce Premier League za 60 miliónů liber (1,7 miliardy korun) do čínského Šanghaj SIPG.

iBrazilský záložník Oscar (v modrém) v zápase Ligy mistrů. (zdroj: Warrenfish, wikimedia.org)

Čínská liga již v té době patřila mezi známé destinace slavných jmen, jen několik měsíců před Oscarem podepsali s tamními velkoklubu smlouvy Hulk, Ramires nebo Carlos Tevez. Narozdíl od nich byl však Brazilec v ideálním fotbalovém věku, jak však sám přiznal, zlákala ho zejména vidina astronomického platu. „Čína má prostě neskutečnou finanční sílu a někdy jsou nabídky, které hráč prostě nemůže odmítnout,“ řekl tehdy.

Platový strop se dotkne téměř všech hvězd

Jenže s tím je konec. Čínská fotbalová asociace zavádí od nadcházející sezóny platový strop, který má právě podobným přestupům zabránit. „Cílem této politiky je omezit současné investiční bubliny v naší lize a podpořit zdravý a udržitelný rozvoj profesionálního fotbalu,“ stojí ve vyjádření.

V praxi to znamená, že od příští sezóny mohou mít tamní kluby v kádru jen zahraniční hráče, jejichž roční plat nepřesahuje 3 milióny eur (u domácích hráčů 630 tisíc eur) ročně. Právě proto se očekává ochod největších hvězd, které jsou královsky placeny. Jeden příklad za všechny – plat Brazilce Oscara dosahuje 21,5 miliónů eur ročně, což je více než sedminásobek tohoto platového stropu.

i(zdroj fotografie: PxHere)

Konec čínské mise tak pravděpodobně čeká jak Marka Hamšíka, tak Marouane Fellainiho nebo Hulka. „Je jedno, jak je daný klub velký nebo jak slavný je hráč. Budeme striktně trvat na dodržování nastavení pravidel,“ citovalo prohlášení prezidenta tamního svazu Chen Xuyuana. V případě porušení limitů klubu hrozí zákaz daného hráče nasazovat do utkání a ztráta 24 bodů.

Cílem razantního opatření je podle Xuyuana pozvednout čínský národní tým, který je v mezinárodním srovnání daleko za asijskou špičkou. „Kluby naší ligy expandují desetinásobně víc než v jihokorejské K-League a třikrát více než v japonské J-League. Pokud se ale podíváme na naši reprezentaci, ta v této konkurenci výrazně zaostává. Tyto investiční bubliny nejenže negativně ovlivňují současnost čínského fotbalu, ale i jeho budoucnost,“ prohlásil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články