České kluby přichází o klíčové hráče, ti raději odcházejí do Belgie

                   

Fortuna liga je teprve ve svých prvopočátcích, avšak evropské poháry se již kvapem blíží. Česká republika v nich má samozřejmě své zástupce, kteří jsou po letní pauze lačni úspěchů. Oproti letům předešlým ovšem budou mít velice složitou situaci. Nejen, že jim los přisoudil nevyzpytatelné soupeře, ještě ke všemu v závěru přestupové pauzy přišly o své největší hráčské klenoty. Plzeň a Slavia se musela rozloučit se svými oporami, které nyní budou hledat štěstí v belgické Jupiter lize. Proč fotbalisty tato zahraniční destinace tolik láká a o které hráče se vlastně jedná?

Osmá nejlepší soutěž Evropy láká kvalitou, penězi i vidinou velkých přestupů

Jupiter Ligue není v naší zemi vyhlášená tolik jako například francouzská Ligue 1, anglická Premiere League, španělská Priméra Division či italská Serie A. Samozřejmě, že tyto fotbalové soutěže hrají v Evropě stále prim a ta belgická je v závěsu za nimi. Podle UEFA se v Belgii hraje osmá nejkvalitnější liga Evropy, což rozhodně není špatný počin. Osmička je pro Jupiter League zřejmě magickým číslem, protože přesně tolik let má svého zástupce rovnou ve skupině Ligy mistrů. O něčem takovém se českým celkům momentálně ani nesní.

Určitě nemusíme zdůrazňovat, že i platové podmínky pro jednotlivé fotbalisty se s těmi v našich končinách jednoznačně nedají srovnávat. Přestup do Belgie navíc skýtá mnohem lepší výchozí pozici pro získání zájmu světových velkoklubů, které v tamních vodách velice často (a za astronomické peníze) loví. Nyní se tímto směrem vydávají tři velké persony Fortuna ligy, které budou svým klubům v bojích o evropské poháry skutečně citelně chybět.

FC Viktoria Plzeň přichází o Patrika Hrošovského, který začátkem belgické sezóny odejde do Genku, SK Slavia Praha se zas musela rozloučit se stoperskou dvojicí Simonem Delim a Michaelem Ngadeu. Prvně jmenovaný posílil FC Bruggy, druhého zlákal KAA Gent. Pro Sešívané je ztráta ještě mnohem bolestnější, protože prakticky najednou přišla o dva klíčové hráče, na které celou minulou sezónu spoléhala.

Jaroslav Tvrdík se netají svým rozčilením

Zatímco Plzeň s odchodem Patrika Hrošovského celou dobu tak nějak počítala (je mu sedmadvacet a možná je to pro něj poslední šance okusit zahraničí), Slavia o své dvě velké opory přišla zcela nečekaně. Simon Deli se k odchodu postavil jako chlap a s vedením Slavie celou věc důkladně prodiskutoval. Navíc na něm bylo evidentní, že si ke Slavii za ty roky vybudoval vřelý vztah. Jaroslava Tvrdíka prý dokonce bere jako takového „otce“. To s Michaelem Ngadeu je to horší. Ten prý odcestoval do Belgie za zády svého zaměstnavatele, což následovně potvrdil právě zmíněný Jaroslav Tvrdík, šéf Slavie:

„Simon odešel jako legenda, Michael jako uličník. Písemně odsouhlasená smlouva s hráčem a agentem. Přílet hráče na slavnostní podpis. V noci místo oznámeného přespání útěk do Belgie. Byli jsme jen vyjednávací páka na vyšší kontrakt. Tohle nedůstojné divadlo si klub nezasloužil, Míšo.“

Přestup sice ještě nebyl oficiálně stvrzený, nicméně podle zákulisních zdrojů se jedná pouze o formalitu. Slavia do prvního kola Fortuna ligy nastoupila značně oslabena a uhrála velice nepřesvědčivé vítězství 1:0. Poradí si v brzké době s absencí velkých hvězd obrany?

Foto: toornament.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články