Zatímco české sportovní soutěže a kluby už se smířili s tím, že kvůli hrozbě nákazy novým typem koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19 už se ligy znovu nerozběhnou, v Německu stále tak nějak doufají, že dojde k radikální změně situace a fotbalové stadiony se znovu zaplní alespoň hlavními protagonisty. Většina týmů z první německé ligy už se pustila do upravených, společných tréninků. Proč? Zásadním faktorem jsou samozřejmě peníze. Ekonomická stabilita klubů je ve vážném ohrožení a pokud se zbývající zápasy neodehrají, jen těžko si lze představovat, jaká budoucnost na ně vlastně čeká.
Přerušení sportovních soutěží musí co nejdříve skončit
Pohled na německé statistiky v boji proti zákeřnému koronaviru není nikterak povzbudivý. V zemi je sice smrtnost oproti Španělsku, Itálii, Francii nebo USA radikálně nižší, nicméně k dnešnímu dni se nemocnice musejí potýkat s náporem více než sto tisíc nakažených, což rozhodně není číslo, s nímž se lze chlubit. Kvůli současné pandemii vláda přistoupila k řadě bezpečnostních opatření a například sportovní soutěže byly pozastaveny zatím do poloviny dubna. Ani ten největší optimista nepočítá, že by ke zrušení odstávky došlo ještě do konce právě probíhajícího měsíce.
Květen už ale vidí zástupci jednotlivých celků o něco reálněji. Samozřejmě se však nejedná o prognózu podloženou názorem epidemiologů, ale jen zbožné přání. Pokud se totiž v brzké době nezačne něco dít, hrozí, že první a druhá bundesliga přijde o řadu svých zástupců, kteří skončí v insolvenci. V jednom z posledních článků jsme vás informovali, že tento černý scénář hrozí minimálně třinácti klubům.
Samozřejmě, že pokud by došlo k opětovnému nastartování sportu v zemi, na stadiony by se fanoušci určitě nedostaly. Vše by se odehrálo v improvizovaném režimu, čili za přítomnosti hlavních aktérů a televizních kamer. Právě ztráta finančních prostředků z televizních práv je velkým strašákem, kvůli němuž se dnes 56 tisíc zaměstnanců německých klubů klepe o výplaty a své další profesní působení. To pro tamní média potvrdil i ředitel profesionálních soutěží v Německu Christian Seifert slovy:
„Rozhodně nechci aktuální situaci ještě více dramatizovat, když už je sama o sobě velice vážná. Každopádně si ale musíme připustit, že bez příjmů z televizních práv, vstupenek a od sponzorů hrozí mnoha klubům akutní finanční ohrožení, které nedopadne dobře.“
Jak by mohla bundesliga v následujících měsících vypadat
Bundesliga má za sebou už většinu kol v základní části, zbývá dohrát jen osm zápasů. Pak ovšem přichází na řadu ještě baráž, takže je jasné, že jeden měsíc na dohrání ve zrychleném tempu stačit nebude. Zástupci soutěže ovšem věří, že při spuštění ligy začátkem května může být na konci června o konečném pořadí rozhodnuto. Najdou se ale pochopitelně i odpůrci těchto plánů, kteří tvrdí, že podobné nápady jsou cestou do pekel a zásadním ohrožením nevinných životů. Jaký názor zastáváte vy? Napište nám do komentářů.