Brankářská jednička sešívaných ví, že ze Slavie je cesta na ostrovy prošlapaná. Anglie je sen, přiznává

Hájí branku sešívaných v české lize, má zkušenosti z Ligy mistrů i z českého národního týmu. Nejen o svých začátcích, nutkání seknout s fotbalem nebo cestě do reprezentace promluvila jedenadvacetiletá Olivie Lukášová.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že se dá ze Slavie přestoupit do špičkových zahraničních klubů, se na vlastní kůži přesvědčily v roce 2020 Kateřina Svitková a loni Barbora Votíková. První zamířila do West Hamu (nyní hraje v Chelsea) a druhá do PSG. Navázat na ně chce Olivie Lukášová. Gólmanka červenobílých a při zranění Votíkové také aktuální brankářská jednička české ženské fotbalové reprezentace touží po angažmá za kanálem La Manche. „Chci se fotbalu věnovat tak, abych hrála na profi úrovni v zahraničí a Anglie je sen,“ řekla Lukášová v rozhovoru pro Český rozhlas.

Vynulování evropských šampionek

K vysněnému angažmá jí může pomoct výkon, který předvedla v říjnu v přátelském utkání Anglie s Českem. Na zápas v Brightonu přišlo více 21 tisíc diváků a Češky se vytáhly. S úřadujícími evropskými šampionkami uhrály remízu 0:0 a Olivie Lukášová měla na tomto výsledku nemalý podíl. Předvedla několik skvělých zákroků. „Musela jsem vytáhnout tři kritické. Ve druhém poločase na mě šla sama útočnice, dvakrát z úhlu. Jednou jsem ji vykryla a trefila mě do břicha, pak v dalším případě mě chtěla obejít a já jí to špičkou vykopla,“ vzpomíná Lukášová.

iZdroj fotografie: Česká fotbalová reprezentace žen

Do role reprezentační jedničky se rodačka ze Vsetína posunula letos na jaře, když si Barbora Votíková v odvetě semifinále Ligy mistryň přetrhla zkřížený vaz v pravém koleně. Jedenadvacetiletá Olivie od té doby nastupuje v národním týmu pravidelně. Naposledy vychytala v Bukurešti vítězství 2:1 nad domácími Rumunkami. „Vždycky to byl můj sen dostat se do A-týmu, protože není nic víc. Když jsem byla poprvé povolaná, tak to byl skvělý pocit,“ zmínila gólmanka, která má za vzor Manuela Neuera.

Ve Vsetíně ji nechtěly, teď je v reprezentaci

V brance těží ze své výšky (182 cm). „Jsem nadměrně vysoká na to, že jsem holka. Když jsem byla malá, hrála jsem v útoku, pak jsem ale začala chytat a zůstala jsem u toho,“ prozradila Lukášová a dodala, už jako malá byla velká. S fotbalem začínala v šesti letech. Hrála jsem za kluky ve Vsetíně, ale oni pak nechtěli holky v klučičím týmu. Trochu jsem pak zatrpkla a chtěla jsem s fotbalem skončit,“ ohlédla se za počátky své kariéry.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Nakonec s fotbalem nesekla. Přestoupila do nově se rodícího týmu žen ve Valašském Meziříčí. Následovalo angažmá ve Slovácku a poté již přišlo laso ze Slavie. „Můj bývalý trenér z mládežnických reprezentací byl zároveň trenér brankářek ve Slavii a ozval se mi s nabídkou. Pak se to řešilo s celým vedením,“ vysvětlila Olivie Lukášová, kterou ve středu čeká v dresu sešívaných zápas Ligy mistryň s rakouským St. Pöltenem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články