Bitva o první místo, v čem Slavia předčila Plzeň?

i Foto: sport.ihned.cz

O víkendu jsme byli svědky přímého souboje o první příčku v rámci české nejvyšší fotbalové ligy. SK Slavia Praha i FC Viktoria Plzeň vstoupili do zápasu s jasnými taktickými pokyny, které zapříčinili, že diváci na stadionu i u televizních obrazovek dlouho čekali na první branku. Ta přišla až v 81. minutě, kdy s přesnou střelou k tyči nezaváhal slávistický Lukáš Masopust. Domácí poté přidali ještě další dvě branky. Frustraci hostů ke konci ještě korigoval Jan Kovařík nádhernou střelou zpoza vápna, ale ani to nakonec nebylo nic platné. Pražané porazili svého rivala 3:1 a jsou tak krůček od zisku titulu. V jakých disciplínách západočechy drtili?

Aktivní napadání a lepší osobní souboje

Ačkoli se Plzeň snažila s rozjetou slávistickou mašinou držet krok, po většinu utkání jednoznačně nedokázala ukázat jasnou převahu, snad kromě jednoho momentu trvajícího pouhých pět minut. Slávisté sice předvedli několik nepřesností, ale jinak byli na míči jistí a hřiště jim jednoznačně patřilo. Dařilo se jim také napadat rozehrávku soupeře a utínat případné závary před brankou hned počátcích. Jan Kopic si musel po skončení utkání oddychnout, protože kdykoli se dostal k balónu, byl okamžitě zahnán do kouta, kvůli čemuž se nedostal do takové herní pohody, na kterou jsme u něj zvyklí. A stejně tak bychom se mohli vyjádřit na adresu neviditelného Tomáše Hořavy nebo často chybujícího Jeana-Davida Beauguela. Ani David Limberský neměl svůj den.

Lekce z produktivity

V prvním poločase byla převaha Sešívaných opravdu znát už jen při pohledu na statistiky. Plzenští ani jednou neohrozili domácí branku a držení míče bylo také nepříliš záviděníhodné. V průběhu poločasu druhého mohl Viktoriány poslat do vedení Jan Kovařík, ale z bezprostřední blízkosti trefil pouze tyč. Nic dalšího už se u branky domácích ale v podstatě neudálo. Na druhé straně to byla jiná písnička a nebýt jako vždy skvělého Aleše Hrušky, nikdo by se nedivil,  kdyby zápas skončil ještě vyšším rozdílem. Právě on dlouhou dobu držel naděje Viktorie nad vodou, ale nakonec v poslední desetiminutovce nedokázal odvrátit gólovou smršť, se kterou se Slavie vytasila. Brankář západočechů ani v jednom případě neměl nárok. Slávisté svému rivalovi ukázali, že produktivita střel je něco, v čem letos nemají konkurenci.

Zaplněné tribuny táhli fotbalisty kupředu

V neposlední řadě velkou roli sehrály také zaplněné tribuny Sinobo stadionu. Jaroslav Tvrdík týden před zápasem oznámil, že i potrestaná Tribuna Sever dostala pro důležité utkání „milost“, takže ochozy fotbalového svatostánku byly beznadějně vyprodané. V takové kulise, kterou fanoušci předvedli, by se hrálo skvěle asi většině tuzemských týmů. Dokonce se po čas zápasu nestala ani jedna událost, která by měla vyvolat další postihy pro diváky. Fandové byli v tomto případě zkrátka tím rozdílovým hráčem, který má na cenném vítězství lví podíl.