Dlouhá léta dýchal pro Arsenal. Pak ale za ním jednoho dne přišel prezident klubu s právníkem a oznámili mu, že má padáka. Dodnes netuší proč.
Dlouhá léta patřil David Dein mezi nejvlivnější a nejmocnější fotbalové funkcionáře v Anglii. V pozici místopředsedy fotbalové asociace mimo jiné stál u zrodu Premier League, jeho srdeční záležitostí ovšem byl Arsenal. Od roku 1983 až do roku 2007 působil v pozici místopředsedy klubu. Během této doby Gunners zažili nejúspěšnější období ve své historii. A právě Dein stál za velkou řadou klíčových myšlenek a rozhodnutí.
Prosadil příchod Wengera
Když v roce 1983 koupil David Dein 16,6 procent akcií klubu za 290 250 liber, tehdejší předseda Arsenalu Peter Hill-Wood k tomu řekl: „Někteří bohatí muži si rádi kupují rychlá auta, jachty nebo závodní koně. Ale David se víc zajímá o Arsenal. Jsem tím potěšen, ale pořád si myslím, že je blázen. Pro všechny účely jsou to mrtvé peníze.“ Poté začal Dein v klubu pracovat jako místopředseda. Byl to právě on, kdo do Arsenalu přivedl tehdy nepříliš známého Arséna Wengera.
Francouze doporučoval už v únoru 1995, kolegy v představenstvu ale nepřesvědčil a Arsenal vedl následující rok Bruce Rioch. Po jeho vyhození Dein znovu navrhl Wengera a tentokrát už uspěl. Arséne převzal kanonýry v září 1996. Dein s Wengerem sdíleli stejný pohled na fotbal a velmi si rozuměli. „Arséne a já jsme měli úžasný pracovní vztah. Podle některých jsme byli jako Lennon a McCartney. On krvácel kvůli mně, já krvácel kvůli němu. Pořád je to můj nejbližší přítel,“ prozradil David Dein deníku DailyMail.
Vizionář David Dein
Pod vedením Wengera Arsenal třikrát vyhrál Premier League, sedmkrát ovládl FA Cup a Community Shield. Ale zpět k Deinovi, který stál také za příchodem řady slavných hráčů. V roce 1991 například přivedl Iana Wrighta, který pak dal v dresu Gunners 156 gólů v 263 utkáních. David Dein ulovil i Denise Bergkampa, Patricka Vieiru nebo Robina van Persieho. Všechna tato jména jsou v kronice Arsenalu zapsána zlatým písmem.
David Dein patří ve fotbale za vizionáře. Dříve než ostatní si uvědomil, že je potřeba odklonit se od tradičního ostrovního stylu ke hře založené na technice a rychlosti. Neváhal také postavit tým hlavně na hráčích ze zahraničí. Z jeho hlavy pochází i VAR nebo mizející sprej používaný k označení přímých kopů. Na co myslí nyní? Že by se fotbal měl hrát na čistý čas s třicetiminutovými poločasy. Časomíra by se zastavovala, když by byl míč mimo hru, při ošetřování nebo oslavách gólu. S podobným návrhem přišel před nedávnem i předseda FIFA Gianni Infantino.
Ty jsi mluvil se Stanem Kroenkem?
V roce 2006 se Arsenal přestěhoval z Highbury do Emirates Stadium, jehož výstavba stála dohromady 390 milionů liber (podle tehdejšího kurzu v přepočtu cca 18 miliard korun). Kvůli tomu se klub musel výrazně zadlužit. Dein v této situaci byl pro případné převzetí Arsenalu externím investorem. To ale ostatní členové představenstva odmítli. Schůzka Deina se Stanem Kroenkem pak zřejmě byla poslední kapkou.
Jednoho dubnového odpoledne 2007 se za ním v kanceláři stavili předseda klubu s právníkem. Přinesli dokumenty k podpisu. Po přečtení zůstal David Dein v naprostém šoku. Právě se stroze dozvěděl, že v jeho milovaném klubu končí. Po 24 letech. „Byl to tak traumatický okamžik. Připadalo mi to jako smrt v rodině. Arsenal byl součástí mého života od 10 let; Pomohl jsem mu získat 18 trofejí,“ vrací se Dein k vyhazovu.
Padák okořeněný zlomyslností
Po schůzce se pokusil zavolat své ženě Barbaře, ale zjistil, že jeho mobilní telefon byl odpojen. „A bylo to moje číslo, které jsem měl od doby, kdy jsem podnikal. Bylo to malicherné a zlomyslné. Dodnes mi nikdo pořádně nevysvětlil, proč to muselo skončit právě takto,“ zmínil David Dein šokující zákulisí jeho odchodu z klubu. Zaskočený byl i Arséne Wenger. „Je to obrovské zklamání, protože jsme velmi úzce spolupracovali. David významně přispěl k úspěchu klubu v posledních 10 letech a dokonce i předtím,“ zmínil kouč.
Akcie klubu (14,58 %) prodal David Dein v létě 2007 za 75 milionů liber. I po patnácti letech ho vzpomínky na vyhazov bolí. „Trvalo hodně dlouho, než jsem se z toho dostal,“ přiznal celoživotní fanoušek Arsenalu. O jeho služby následně stála ve frontě řada velkoklubů. Dein odmítl Barcelonu, AC Milán nebo například Liverpool.
Spolupracovat s Kloppem? Díky, ale…
„Tu roli mi nabídl Tom Werner. Právě převzal vedení a hledal stabilitu, někoho, kdo znal anglický fotbal. Byl jsem velmi polichocen, ale nemohl jsem pracovat v opozici proti Arsenalu. Nebyl bych šťastný. Nemohl jsem Liverpoolu věnovat svou lásku, péči a pozornost, když jsem si myslel, že jsem neloajální a nevěrný Arsenalu. Je to klub, který opravdu miluji, ať už se mi stalo cokoliv,“ vysvětlil David Dein, proč nepřijal nabídku Liverpoolu. Nyní se tak může v klidu bavit výkony a výsledky Arsenalu.
Tečka na závěr? Členové představenstva, kteří Deina vyhodili za to, že mluvil se Stanem Kroenkem, mu později své akcie prodali.