Thomas Partey, nejzkušenější záložník ghanské reprezentace, nedostal od Kanady vízum na zápas proti Panamě. Důvodem je zřejmě sedm obvinění ze znásilnění, která řeší britská justice.
12. června 2026, čtyři dny před úvodním zápasem Ghany ve skupině, přišla zpráva, kterou ghanský tým musel tušit, ale zjevně na ni nevsadil: kanadské imigrační úřady odmítly Thomasi Parteymu vstup do země. Dvaatřicetiletý defenzivní záložník Villarrealu, v oficiální soupisce FIFA vedený s 59 reprezentačními starty a 16 góly, se musel vrátit do ghanské základny v USA. Proti Panamě v Torontu nenastoupí. A FIFA? Ta dala najevo, že s tím nemůže a ani nechce nic dělat.
Proč Kanada řekla ne
Kanadský imigrační úřad IRCC detailní důvod nezveřejnil. Uvedl pouze to, co říká vždy: každý případ posuzuje individuálně podle dostupných faktů a platného práva. Jenže právě ten právní rámec mluví jasně. Kanadský zákon o imigraci a ochraně uprchlíků v paragrafu 36 umožňuje shledat cizince nepřípustným nejen po pravomocném odsouzení, ale i za čin spáchaný mimo Kanadu, pokud by v kanadském právu odpovídal závažnému trestnému činu. Vládní web jde ještě dál, výslovně uvádí, že problém může nastat už tehdy, když člověk čin „spáchal“, nikoli až když byl odsouzen.
A činy, z nichž je Partey obviněn, jsou závažné. Britská Crown Prosecution Service v červenci 2025 oznámila pět obvinění ze znásilnění a jedno ze sexuálního napadení ve vztahu ke třem ženám, se skutky z let 2021–2022. V únoru 2026 přibyly další dva body obžaloby za znásilnění, tentokrát ve vztahu k jedné údajné poškozené z roku 2020. Partey všechna obvinění popřel. Soud je stanoven na 2. listopadu 2026.
USA ho pustily, Kanada ne
Pikantní je kontrast mezi dvěma hostitelskými zeměmi téhož turnaje. Americká pohraniční služba CBP potvrdila, že Partey 3. června 2026 prošel kontrolou a do Spojených států vstoupil, s plným vědomím, že proti němu běží britské trestní řízení. Ghanská základna je na americkém území a hráč tam trénuje bez omezení.
Kanada zvolila opačný přístup. Není to přitom poprvé, co při akcích FIFA uplatnila vlastní imigrační pravidla bez ohledu na sportovní kontext. Před kongresem FIFA ve Vancouveru v dubnu 2026 odmítla íránské fotbalové funkcionáře. A nejde jen o Kanadu: USA zase nepustily somálského rozhodčího Omara Artana. Turnaj ve třech zemích znamená tři různé hraniční režimy, a z jedné právní kauzy se rázem stává sportovní faktor konkrétního zápasu.
FIFA nemá páky a ví to
Světová federace situaci komentovala stručně a defenzivně. Potvrdila, že Partey nemůže odcestovat do Kanady, a dodala, že do imigračních procesů hostitelských zemí nevstupuje. Rozhodnutí o vízech a vstupu je věcí suverénního státu, ne pořadatele turnaje.
Ani pravidla pro změny v nominaci Ghaně nepomáhají. FIFA umožňuje náhradu hráče na finální soupisce v případě vážného zranění nebo nemoci do 24 hodin před prvním zápasem. Zamítnuté vízum v tomto rámci popsáno není. Ghana tedy nemůže jednoduše „přepsat“ nominaci, musí si poradit s hráči, které má k dispozici.
Co může Ghana dělat
Formální odvolání proti zamítnutí kanadského víza u dočasných pobytů neexistuje. Teoreticky je možná nová žádost nebo soudní přezkum, případně žádost o dočasné povolení pobytu (TRP), které ale může být kdykoli zrušeno. Žádná z těchto cest není realistická v horizontu dnů před zápasem.
Sportovně má Ghana ve středu pole alternativy: Kwasiho Siba, Elishu Owusu, Augustina Boakyeho nebo Caleba Yirenkyiho. Žádný z nich ale nemá Parteyho zkušenosti ani jeho schopnost organizovat hru. Podle nás je právě zápas s Panamou nejdostupnějším bodovým cílem Ghany ve skupině, kde ji čekají ještě Anglie a Chorvatsko. Ztráta klíčového hráče přichází v nejhorší možný moment.
Jedno pozitivní: Parteyho problém se týká výhradně kanadského území. Další dva skupinové zápasy hraje Ghana v USA, kde ho úřady vpustily bez potíží. Pokud se Black Stars dostanou dál a los je pošle zpět do Kanady, celý příběh se zopakuje.
Turnaj ve třech zemích, tři různé hranice
Případ Parteyho ukazuje něco, co organizátoři tříhostitelského šampionátu zřejmě podcenili. Nestačí být „způsobilý pro FIFA“. Hráč, rozhodčí nebo funkcionář musí být zvlášť způsobilý pro každou hranici, přes kterou se turnaj hraje. A každá z těchto hranic se řídí vlastním právem, vlastní úvahou, vlastním prahem tolerance.
Ghana o riziku musela vědět. Obvinění jsou veřejná od července 2025, finální soupisky se odevzdávaly 1. června 2026. Přesto Parteyho nominovala. Buď věřila, že to projde, nebo neměla plán B. Obojí je problém, ale ten větší má teď na stole FIFA, která hostí turnaj ve třech zemích a nemá žádný nástroj, jak zajistit, že se všichni nominovaní dostanou na všechna místa, kde se hraje.
