Antonín Panenka oficiální rakouskou legendou

Zdroj fotografie: thesun.co.uk

Pokud se řekne „český fotbal“, vybaví se lidem řada osobností hráčů, a to nejen soudobých, ale i již neaktivních. Fotbal má zkrátka v České republice svou nepopiratelnou tradici a vyšla z něj řada hvězd světového formátu.

V 70. a 80. letech slavil český fotbal velké úspěchy – v roce 1976 se dokonce československá reprezentace stal v Bělehradě mistrem Evropy – a jednou z nejvýraznějších osobností té doby byl bezpochyby Antonín Panenka, jenž se svou penaltou o zmíněné vítězství zasloužil.

Zdroj fotografie: eurosport.com.tr

Panenka a rakouská liga

Po svých úspěších v československém klubu TJ Bohemians ČKD Praha a také díky velké slávě spojené s výkony v Československé reprezentaci v sedmdesátých letech dostal Antonín Panenka nabídku začátkem 80. let hrát za rakouský klub SK Rapid Vídeň. Za tento klub odehrál 5 sezón (od roku 1980 do roku 1985) a dokázal rakouskému týmu přinést velmi pozitivní výsledky. Přes velký úspěch a velmi rozdílné podmínky hrál Panenka pro zahraniční klub jako československý občan, na emigraci nikdy nepomýšlel a do vlasti se vracel rád. Nyní se jeho úsilí v rakouském fotbale zúročilo výběrem do ideální rakouské jedenáctky 80. let, kterou sestavila rakouská média společně s odborníky a fotbalovou historii.

Čím se Panenka proslavil

Antonín Panenka je známý především svou schopností velmi přesně, a hlavně nečekaně taktizovat proti protihráči. Nyní jednasedmdesátiletý bývalý československý a rakouský profesionální fotbalista dosáhl světové velikosti především svým speciálním kopem (penaltou), kterou ukončil vítěznou reprezentaci v Bělehradě – technické provedení tohoto kopu je také pojmenováno po něm. Jako fotbalista byl věhlasný především velmi čistou a strategicky propracovanou hrou, která se také stala důvodem jeho výběru do rakouského týmu snů.

Zdroj fotografie: thesun.co.uk

Proč byl zvolen právě Panenka?

Působení v rakouském klubu Panenka několikráte zúročil, během jeho kariéry v Rapidu:

  • odehrál 127 zápasů
  • zajistil 63 gólů

Právě díky nim klub získal v této době 2 mistrovské tituly a třikrát vyhrál rakouskou I. ligu. Vyhlášení ideálního týmu 80. let navazuje na obdobné loňské vyhlášení stejného charakteru pro 70. léta a je spojeno s blížícími se oslavami 50. výročí založení rakouské ligy. V rámci projektu se počítá také s vyhlášením stejných ideálních týmů pro další desetiletí.