Ansu Fati a jeho neskutečný příběh, rodina dřela bídu

Foto: fcbarcelona.com

Barcelona vstoupila do nového ročníku La Ligy se značnou marodkou, která zasáhla především útočné řady. Lionel Messi, Luiz Suárez a Ousmane Dembelé byli mimo hru, načež musel trenér Ernesto Valverde reagovat povoláním hráčů, kteří do té doby nepřipadali v úvahu. Los padl na mladičkého Ansu Fatiho, rodáka z Guineje-Bissau, který si ve svých šestnácti letech odkroutil premiéru v barcelonském A týmu. Prakticky ihned se stal miláčkem domácího publika za sedm zápasů zvládl nastřílet dvě branky, k nimž připojil jednu asistenci. Nechybělo přitom mnoho a pohádkový příběh se vůbec nestal…

Ansu Fati byl s rodinou uvězněný v rodné zemi, kde zuřila občanský válka

Ještě předtím, než se Ansu Fati narodil, vypukla v Guineji-Bissau občanská válka, která si vyžádala mnoho obětí na životech. Jeho otec Bori se tedy rozhodl zamířit do Evropy, kde se snažil připravit půdu na příchod ostatních členů rodiny. Začátky ale byly poměrně krušné. Dlouho totiž nemohl zavadit o práci a jednu chvíli dokonce skončil na ulici, kde u kolemjdoucích žebral o peníze. Nakonec se k němu ale štěstí obrátilo čelem. Na ulici se dal totiž do řeči se starostou španělského města Marinaleda, který mu posléze nabídl práci řidiče. Bori Fati ji samozřejmě s nadšením přijal.

Když si Bori ve své práci vedl opravdu dobře, přišel čas učinit další krok. Do Španělska tedy nechal převést celou svou rodinu, která čítala manželku a pět dětí. Druhorozený syn Ansu se už jako mladík zamiloval do fotbalu. Jeho vzorem byl v té době Cristiano Ronaldo a vlastně celý tým Realu Madrid. Kdo by si v té době pomyslel, že jednou bude hájit barvy největšího konkurenta, že ano?

Ansu se postupem času propracoval do mládežnických kategorií Sevilly, kde si jeho talentu všimli skauti Barcelony. Někdo by se takové šance možná zalekl nebo by ji naopak trestuhodně promrhal, to však v případě Ansu Fatiho, který si v mládí prošel peklem, neplatí.

Kariéra Ansu Fatiho stoupá vzhůru, přirovnávají jej k Messimu

Ansu Fati je druhým nejmladším fotbalistou, který kdy nastoupil v nejvyšší španělské fotbalové lize. V den premiérového zápasu mu bylo 16 let a 258 dní. Jelikož se v dané zemi ctí pravidlo, že hráči pod věkovou hranicí nesmějí nastoupit k večerním zápasům bez svolení rodičů, šli představitelé Barcelony k Fatimu domů. Matka ani otec samozřejmě nebyli proti, svému synovi přáli jen to nejlepší.

No a zbytek už znáte. Ansu slavil týden po svém debutu první branku mezi dospělými a tentokrát už mu zápis do knihy rekordů neunikl. Ne nadarmo jej fotbaloví odborníci přirovnávají k Lionelovi Messimu. Fotbalisty totiž dělí nejen talent, ale také pokora a nepříliš oslnivá výška.

Foto: fcbarcelona.com