Adrián Guľa mění fotbalové prostředí uvnitř Viktorie Plzeň

i Foto: cs.wikipedia.org
                   

Fotbalisty Viktorie Plzeň po odchodu letitého a v kolektivu oblíbeného Pavla Vrby čekal pořádný šok. Roli hlavního kouče po něm převzal slovenský stratég Adrián Guľa, jenž vyznává poměrně odlišnou politiku. Mimo A týmu si všímá také zázemí a mládežnických klubů, Adolfovi Šádkovi denně zasílá několik zpráv plných poznatků a návrhů, co všechno bude na stadionu potřeba zlepšit. Dá se předpokládat, že aktuálně druhý celek Fortuna ligy čekají rozsáhlé změny.

Guľa se okamžitě pustil do práce, nehodlá promarnit ani vteřinu

Čtyřiačtyřicetiletý Adrián Guľa je oficiálně trenérem Viktorie Plzeň od minulé středy. Hned druhý den se někdejší záložník setkal s trenéry mládežnických výběrů klubu a vysvětlil jim, jakou filozofii zastává. Kromě toho je také v neustálém kontaktu s šéfem Adolfem Šádkem, jemuž dává důležité podněty vedoucí ke zlepšení regeneračního a tréninkového zázemí, které má Viktoria i tak asi nejlepší v celé české nejvyšší soutěži. Guľa se prý do nové výzvy pustil s takovou vervou, že neváhá svého chlebodárce kontaktovat klidně i sedmkrát za den.

Co je trenérovým cílem číslo jedna? Bezpochyby kamerový systém sloužící k detailnímu snímání tréninkového procesu, kterým už například Slavia Praha nějakou dobu disponuje. Guľa se s ním navíc setkat během svého angažmá v Žilině, takže by se k osvědčené metodě rád vrátil, což sám potvrdil slovy:

„Kamerový systém je pro tréninky hodně důležitý. Důvod? Budování sebevědomí. Když hráč vidí, jak funguje, jak trénuje, své sebevědomí může budovat až do takové míry, že bude hrát top fotbal bez ohledu na svůj věk. Používáme je, abychom měli tvrdá data. Hráče nepřesvědčíte tím, že mu něco povíte. Přesvědčí ho to, jak funguje a jak se cítí.“

Guľa si zakládá také na životosprávě svých svěřenců

Už teď je jasné, že někteří fotbalisté ve službách Viktorie Plzeň to pod vedením nového trenéra nebudou mít jednoduché. Guľa totiž dbá na striktní dodržování životosprávy a budování silných vztahů mezi hráči. V Žilině kupříkladu zavedl společné snídaně a pokud se jednalo o tréninkový den složený ze dvou fází, nesměl hráč opustit stadion ani během přestávky. Metody slovenského kouče popisuje Ondřej Švejdík, někdejší Guľův svěřenec, následovně:

„Pro něj je důležité, zda se hráč chce zlepšovat, a je jedno, jestli mu je dvacet nebo třicet pět. Pokud se chcete v pětatřiceti zlepšovat, posloucháte jeho pokyny a chcete je plnit, je všechno v pořádku. Bude hrát ten, kdo týmu přinese větší užitek. Měli jsme každý na svém místě lahev vody s citronem, kterou jsme museli před každým tréninkem vypít.“

Jak se s tímto přístupem hráči jako David Limberský, Michael Krmenčík a další vyrovnají? To je momentálně ve hvězdách. Stejně jako odpověď, zda-li bude mít trenérův přísný metr pozitivní dopady na výkony a výsledky týmu.

Foto: cs.wikipedia.org

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články