Aby přežil, pracoval kouč Slavie Trpišovský za barem. Teď překonal vysněný ligový rekord

Snil o tom, že bude dávat góly za reprezentaci. Ale problémy s koleny byly proti. A tak to zkusil jako trenér. Tohle rozhodnutí změnilo Jindřichovi Trpišovskému život.

                   

O úspěchu často rozhodují maličkosti. Anebo náhody. V případě Trpišovského to bylo několik věcí dohromady. Trénování obětoval skoro vše. Dokonce si musel vydělávat za barem, aby měl na živobytí. Ale pak se to zlomilo. Jeho práce si všiml tehdejší funkcionář Liberce Jan Nezmar a přivedl ho do Slovanu. Ale o tom až později.

Trpišovský jako číšník

Trpišovský začínal od píky. Nebyl to ligový fotbalista, který by měl k řemeslu blíže. Vedl žáčky na Spartě a vypracoval se až do A týmu Horních Měcholup, které hrály třetí ligu. Přitom musel chodit do zaměstnání. Jako absolvent hotelové školy se živil coby číšník, barman či provozní restaurace a herny. „Třeba jsem do čtyř ráno dělal v baru, abych mohl přes den trénovat mládež,“ řekl pro iSport.

„Později jsem dělal provozního restaurace. Začal jsem ráno v osm, v deset měl trénink u áčka v Xaverově, pak šel do deseti pracovat, ale mezitím ještě vedl trénink dorostu. A ráno ve čtyři jsem musel jít převzít tržby,“ pokračoval v rozhovoru. „Jen díky tátovi jsem mohl skončit v zaměstnání a udělat si profilicenci. Kdybych kolem sebe neměl senzační lidi, nikdy jsem se Ligy mistrů nedočkal,“ vzpomíná Trpišovský.

Dlužili mu patnáct platů

Potom se posunul jako trenér na Žižkov. Slavná historie klubu ale v tu dobu byla už dávno pryč a Viktorka v křeči. Hlavně finančně. Trpišovskému dlužilo vedení patnáct výplat. A nejen jemu. „Hráči chodili s prosbou, jestli jim můžeme půjčit pár stovek, aby přežili další dny. Neměli jsme tréninkové plochy, materiální zabezpečení,“ řekl Trpišovský o působení v druhé lize.

Miláček sparťanských fanoušků má namířeno do Liverpoolu. Český klub inkasuje za přestup miliony

A pak se to zlomilo. Trpišovského si vyhlédl Nezmar, o jehož vyšetřování kvůli údajnému ovlivnění zápasu Slavie jsme na SportechŽivě také informovali. V létě 2016 ho přivedl do Liberce. Schopnosti tehdy čtyřicetiletého kouče se brzy projevily. Za vše mluví dva postupy do Evropské ligy. V lednu 2018 pak zamířil do Slavie. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Tři tituly v řadě, Liga mistrů, čtvrtfinále Evropské ligy. „Byl to přechod do jiné galaxie,“ popsal.

193 ligových výher

V dubnu dosáhl dalšího obrovského úspěchu. Překonal rekord Pavla Vrby v počtu ligových výher. Po posledním triumfu 5:0 nad Baníkem v prvním kole nadstavby už jich má na kontě 193. „Přijde mi to neuvěřitelné. Před devíti lety bylo mým snem trénovat v první lize. Dřív jsem si vydělával jako barman. Najednou jsem mohl dělat fotbal místo práce. Teď už je to opravdu velká práce,“ rozplýval se Trpišovský pro iDnes.

Muž, kterému na hlavě při zápasech svítí bílá kšiltovka, by svou bilanci rád vylepšil už tuto sobotu. Jeho Slavia totiž zamíří na Letnou. A pokud si chce uchovat naději na titul, musí Spartu, na níž ztrácí čtyři body, porazit. Přijde výhra číslo 194?

Je podle vás Trpišovský nejlepším ligovým trenérem? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články