Absolutně nejlepší střelci nejvyšší české fotbalové ligy (2. část)

                   

V předchozím článku jsme vám představili čtyři ze třinácti nejlepších střelců české nejvyšší fotbalové soutěže. Jelikož se v naší historii objevilo skutečně velké množství kvalitních kanonýrů, je jasné, že pokračování rozhodně nemůžeme vynechat. Kdo další jednoznačně patří mezi střeleckou smetánku na naší domácí scéně?

9. místo – Pavel Horváth

Dalším legendární hráč Plzně, jenž ale své fotbalové kroky započala stejně jako Daniel Kolář ve službách pražské Sparty, je považován mezi nejtalentovanější tuzemské hráče v moderní historii, ačkoli nikdy nebyl zrovna prototypem hvězdy. Nějaké to kilo navíc ho zdobilo po celou dobu aktivní kariéry, v posledních letech na trávnících se více než rychlými sprinty předváděl precizní rozehrávkou a chytrými standardními akcemi.

Šašek kabiny a věčně usměvavý sympaťák nastřílel dohromady 82 branek. Nejvíce si jich připsal právě v Plzni, na pozici druhé je v tomto směru jeho působení v Edenu. Na kontě má dva ligové tituly se Spartou, o jeden triumf víc zvládl ve Viktorce. Stal se miláčkem tamního publika, které na něj i po čtyřech letech vzpomíná jako na člověka, který se zásadně podílel na vzestupu podceňovaného klubu.

8. místo – Vratislav Lokvenc

Stejně jako Pavel Horváth nastřílela i významná persona sparťanských dějin, Vratislav Lokvenc, 82 branek, ovšem s tím rozdílem, že jí na to stačila téměř polovina zápasů. Odchovanec Náchoda a později ještě v mládežnických kategoriích Hradce Králové se řadí mezi nejúspěšnější fotbalisty let minulých. Pět titulů se Spartou mu zajistilo věhlas po celé Evropě a díky tomu se také později stěhoval do zahraničí. Tam vystřídal německý Kaiserlautern, Bochum, rakouský Salzburg, švýcarskou Basilej a v neposlední řadě také Ingolstadt. Nejlepší roky zažil ale právě v rudém dresu a dodnes patří mezi nejvýznamnější klubové legendy.

7. místo – Marek Kulič

Vysloužilý fotbalista z Hradce Králové je takovým prototypem cestovatele na domácí scéně. Nikdy sice neokusil zahraniční angažmá, v Čechách ovšem působil, s trochou nadsázky, všude. Do nejvyšší soutěže nakoukl sice v roce 1999 a třiadvaceti letech, předtím jako mládežník pravidelně nastupoval na nižší tuzemské celky. Nejvíce branek zaznamenal v Příbrami a Mladé Boleslavi, dva roky strávil také v kádru pražské Sparty. Dohromady nastřílel úctyhodných 88 branek, díky nimž se z pohledu historie řadí na sedmé místo.

6. místo – Milan Škoda

Stále ještě hrající Milan Škoda začínal v pražských Bohemians a ačkoli se mu tehdy poměrně dařilo, kariéru střelce by do něj řekl jen málokdo. Ani po přesunu do kádru Slavie v roce 2011 se ještě také nerozjel do plných obrátek, skoro to vypadalo, že jeho jméno skončí v propadlišti dějin. Rok 2014 byl pro něj ovšem zlomový. V tenkrát probíhajícím ročníku nastřílel 19 branek a rázem se stal hvězdou první úrovně! Od té doby pravidelně zdobí žebříčky ligových střelců a i když jej momentálně Slavia touží nahradit (jelikož nebude hrát věčně), 89 zářezů mu z pažby již nikdo nesmyje.

Foto: tr.redsearch.org

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články