Absolutně nejlepší střelci nejvyšší české fotbalové ligy (1. část)

                   

V posledním ročníku ligovým střelcům jasně dominoval Rus ve službách Mladé Boleslavi Nikolaj Komličenko, jehož největším úspěchem se stalo překonání českého rekordu v počtu vstřelených branek za sezónu. Sice mu k tomu pomohlo větší množství zápasů, jelikož nadstavba byla spuštěna letos poprvé, nicméně to na kvalitě jím odvedené práce vůbec nic nemění. Z pohledu historie má však ještě pořád co dohánět. Víte, kteří fotbalisté během svého působení v české nejvyšší soutěži nastříleli nejvíce branek? Tohle jsou první z nich!

13. místo – Daniel Kolář

Nedávno definitivně ukončil aktivní sportovní kariéru poté, co mu milovaná Viktorie Plzeň neprodloužila smlouvu a hledat nové angažmá se mu nechtělo. Během poslední sezóny jej trápilo zranění, kvůli němuž vypadl ze základní sestavy a tímto způsobem tedy mohl skončit ještě poměrně s grácií. Během svých nejlepších let vybojoval titul pro Spartu a dalších pět si jich připsal po přesunu do Plzně, kde zažil neúspěšnější roky. Na kontě má nyní 77 branek a další již nepřidá. I tak se ovšem řadí mezi třináct nejlepších střelců historie.

12. místo – Radim Holub

Stejný počet branek, jen s nižším počtem ligových startů, zvládl nastřílet nyní třiačtyřicetiletý rodák z Pardubic Radim Holub. Během své fotbalové cesty prošel se sice nikdy nepodíval do zahraničí, nicméně na domácí scéně o sobě dával vědět prostřednictvím hned několika klubů. Vidět jsme ho mohli například v barvách Jablonce, Mladé Boleslavi, Drnovic či Slovácka. Největších úspěchů dosáhl na Spartě, kde byl přítomen zisku dvou ligových titulů. K jednomu z nich přispěl hned devíti brankami a okusil také prestižní Ligu mistrů.

11. místo – Tomáš Došek

O jednu branku více, tedy 78, nastřílel teprve nedávno se definitivně loučící Tomáš Došek, jenž do profesionálního fotbalu nakoukl skrze Viktorii Plzeň. V době jeho herního vzestupu ovšem Plzeň ani zdaleka nepatřila mezi ligovou elitu a proto se dalším logickým krokem stal přestup k českému gigantovi SK Slavia Praha. Tam vydržel po dobu pěti let a nastřílel dohromady 40 gólů, což je bezesporu jeho nejlepším počinem. Když o něj ve Slavii nadále nebyl zájem, odešel nejdříve do Rakouska, poté se objevil na Slovensku a krátkou anabázi vyzkoušel také v Polsku. Na sklonku kariéry se vrátil na domácí hřiště, čtyři sezóny kopal za Zbrojovku Brno. Tam přidal dalších 24 branek, díky nimž se objevil v našem žebříčku nejlepších střelců.

10. místo – Jan Nezmar

Současný sportovní ředitel pod křídly Jaroslava Tvrdíka v pražské Slavii není jen skvělým taktikem na pozici ve vedení klubu. Má za sebou také skvělé ročníky coby fotbalista, konkrétně útočník. Byl známý pro svou houževnatost a zápal do hry. Díky tomu si také vysloužil 80 branek uštědřených soupeřům. Většinu jich nastřílel ve službách Liberce, další přidal ještě předtím v Opavě či na Slovácku. Na kontě má navíc tři ligové tituly, dva právě se zmíněným Slovanem a jeden ze slovenského působiště v Ružomberoku.

Foto: turkaramamotoru.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články