388 gólů ve 415 zápasech? Legendární kanonýr Sparty předběhl dobu, branky střílel ze všech pozic

Deset let dával mnoho gólů ve Spartě a řadu jich zaznamenal i v národním týmu. Oldřich Nejedlý byl také nejlepším střelcem mistrovství světa.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Jen málokdo může říct, že ho osobně viděl hrát, z vyprávění ale jeho jméno zná každý. Legendární kanonýr Oldřich Nejedlý svým pojetím hry předběhl dobu o několik desetiletí. Mohl hrát zleva, zprava, na hrotu nebo ve středu hřiště a problémy mu nedělalo ani bránění. Díky skvělé fyzičce se pohyboval na obrovském prostoru a často měnil místa. Hlavně ale dával obrovský počet gólů. Jako jediný český fotbalista byl také nejlepším střelcem mistrovství světa.

Kanonýr na roztrhání

S fotbalem začal Ondřich Nejedlý v rodném Žebráku, kde už v patnácti letech pravidelně hrával s dospělými. To se psal rok 1924. Během pár let přestoupil do druholigového Rakovníka. I zde dával velké množství gólů. Nebylo tak divu, že kolem něj začaly kroužit prvoligové kluby. Jako první ho kontaktovali funkcionáři Bohemians a dokonce se s ním domluvili. Mladý kanonýr podepsal přestupní lístky a zbývalo jen měsíc počkat než uplyne karenční lhůta. Během ní si Nejedlý mohl přestup rozmyslet.

Se Spartou Oldřich Nejedlý (dolní řada, první zprava) vyhrál čtyři tituly a Středoevropský pohár.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Klokany vůbec nenapadlo, že by k něčemu podobnému mohlo dojít. Výraznou roli nakonec sehrál jeden pražský továrník. Vášnivý fanoušek Sparty zaměstnával bratra Oldřicha Nejedlého a přišel za ním s tím, že ho bude muset propustit, leda by si Olda rozmyslel Bohemku a šel do „jeho“ Sparty. V neposlední řadě hrály roli peníze. Bohemians mu nabízeli, že dostane při přestupu 10 000 korun. Sparta slíbila 13 000 korun. V roce 1931, kdy se přiostřovala hospodářská krize a průměrný měsíční plat dosahoval necelých osmi set korun, šlo o pořádný balík.

Nejedlého nechytatelné bomby

Oldřich Nejedlý tedy zamířil do Sparty, jejíž dres oblékal následujících deset let. Začátky ovšem neměl jednoduché. Během letního soustředění v Německu a Dánsku ho trenér dlouho nestavěl. Když mu konečně dal šanci, blýskl se Nejedlý hattrickem. V dalších dvou utkáních dal po pěti gólech a v generálce s Esbjergem přidal další hattrick. Místo v základní sestavě bylo jeho. Celkem ve Spartě nastřílel 162 ligových gólů. Nejvíc v historii klubu. Pověstné byly především jeho bomby ze střední a větší vzdálenosti.

Na mistrovství světa 1934 vstřelil Oldřich Nejedlý pět gólů, což nikdo jiný na turnaji nedokázal.
iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Jeden z nejlepších kanonýrů předválečného fotbalu zářil i v československé reprezentaci. Hned premiéru proti Polsku ozdobil gólem. Nejvíce se proslavil díky mistrovství světa v roce 1934. To se hrálo od začátku vyřazovacím způsobem. V prvním kole Československo porazilo Rumuny 2:1, když Nejedlý vstřelil rozhodující gól. Skóroval i ve čtvrtfinále proti Švýcarsku a znovu šlo o vítěznou trefu. Švýcaři mu pak nabízeli angažmá i občanství. V semifinále pak Plánička a spol. narazili na Německo.

Hattrick Německu

„Němci, to byl nějaký soupeř. Rok se připravovali a už tenkrát mělo Německo takovou moc, že si udělali dvě skupiny, v jedné Itálie a ve druhé Německo, aby si spolu zahráli finále. Tomu měli přihlížet Hitler a Mussolini. Dal jsem jim tři góly, zabalili to a jeli domů,“ vzpomínal Oldřich Nejedlý po letech v Československé televizi. Jeden ze tří gólů byl ovšem připsán Krčilovi a FIFA hattrick uznala až v roce 2006, dlouhých 72 let po turnaji.

Na finále přijeli českoslovenští fanoušci do Říma 69 autobusy. Vítězství se ale nedočkali, přestože v 76. minutě vstřelil první gól utkání Antonín Puč. Mohl za to z velké míry švédský rozhodčí Ivan Eklind, který Nejedlého a spol. doslova zařízl. I stříbro ale bylo pro Československo obrovským úspěchem. Po turnaji se Spartě hrnuly nabídky na Nejedlého z celé Evropy, on ale chtěl zůstat na Letné. Do klubu ligových kanonýrů vstoupil již ve 27 letech. Popisovat všechny jeho trefy by bylo opravdu na dlouho. Koneckonců během kariéry jich ve Spartě nastřílel 388, potřeboval k tomu 415 zápasů.

Halfvolej z půlky

Spartu Oldřich Nejedlý opustil až v roce 1941, kde se vrátil do Rakovníka. Hned v dalším roce s týmem plným mladíků senzačně postoupil do 1. ligy. Ještě větší pozdvižení způsobil Rakovník, když v úvodním kole remizoval na hřišti Sparty 2:2. Jeden z gólů hostů dal právě Nejedlý. V odvetě Rakovničtí porazili slavného soupeře 3:2 a Oldřich Nejedlý vstřelil halfvolejem gól z půlky hřiště. Až do roku 1950 působil v Rakovníku jako hrající trenér. Pak se vrátil do Žebráka, za který střílel góly ještě v 46 letech. A dával by i déle, jenže jeden ze soupeřů mu zlomil nohu a Oldřich Nejedlý se poté na hřiště už nevrátil.

Kam byste v historii českého fotbalu zařadili Oldřicha Nejedlého?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články