První z magických momentů budoucí legendy! Před 38 lety vyhrál Ayrton Senna svou premiérovou velkou cenu Formule 1

Do královny motorsportu ten den dorazila nová superstar. Přesně před 38 lety mladý Ayrton Senna rozdrtil ve VC Portugalska 1985 hvězdnou konkurenci a poprvé triumfoval v závodě Formule 1.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skromný brazilský mládenec Ayrton Senna se po svém příchodu do Formule 1 stal celkem známou firmou. V předchozí sezóně ohromil všechny svým druhým místem na zmáčených ulicích monackého knížectví. Byl to nicméně v rámci toho ročníku ojedinělý případ. Přesto se na něj začaly upírat oči celého světa Formule 1. Napjatě se očekávalo, kdy se tomuto nespornému talentu povede zopakovat podobný výkon.

13 sekund v 10 kolech

Senna přijel do Portugalska ve vynikající formě i přes odstoupení v prvním závodě sezóny doma v Brazílii. V tréninkových jízdách napařil druhému v pořadí Alainu Prostovi více než čtyři desetiny vteřiny. Tento počin mu přinesl jeho vůbec první pole position v kariéře jezdce F1. Jednalo se však o výsledek zajetý na suché trati. Během noci před závodem na okruh Estoril značně napršelo. Naskytla se tak pro Sennu příležitost udivit svět Formule 1 jak na suchu, tak na vodě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výjezd z prvního místa na startu měl Senna dokonalý. Na rozdíl od mnoha soupeřů se Brazilec vyvaroval jakýchkoliv problémů na promočeném asfaltu. Přestože lilo jako z konve, Senna si v prvních 10 kolech vybudoval více než třináctivteřinový náskok na druhou pozici. Na ní jezdil jeho týmový kolega z Lotusu Elio de Angelis, jenž držel všechny za sebou, seč mu síly a výkon vozu stačily.

Téměř všichni dostali kolo

Senna nadále pokračoval ve svém ďábelském tempu. V dalších 10 okruzích svou rezervu na druhé místo více než zdvojnásobil. De Angelisův závod se stal poklidnějším, když se budoucí šampion sezóny 1985 Prost roztočil na startovní rovince a následně odstoupil. Přes De Angelise se nakonec prodrali Michele Alboreto na ferrari a Patrick Tambay s renaultem. To však Senna nijak neřešil a dál ujížděl vstříc svému prvnímu vítězství ve Formuli 1.

Déšť neustával, což zásadně zpomalilo celkové tempo závodníků. Senna dokonce vyžadoval kvůli kondicím na trati zastavení závodu, ovšem velká cena nadále pokračovala. Celková distance 70 kol se ani nenaplnila díky dvouhodinovému limitu. Senna nakonec zvítězil o více než jednu minutu před Alboretem, třetí Tambay dokonce dostal od famózního Brazilce kolo. Až do své tragické smrti v roce 1994 zaznamenal Senna dalších 40 triumfů ve velkých cenách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články