Double pro Mexiko! Red Bull a Pérez navázali na triumf ve sprintu vítězstvím v hlavním závodě F1 v ulicích Baku

Krasojízda Red Bullu pokračuje i po VC Ázerbájdžánu na městském okruhu v Baku. Sergio Pérez po vítězství v sobotním sprintu ovládl i hlavní závod a dotáhl se bodově na lídra šampionátu Maxe Verstappena.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po čtyřtýdenní jarní přestávce se MS vozů formule 1 představilo v ulicích ázerbájdžánského Baku. Zatím nepřemožitelná stáj Red Bull zaznamenala další úspěch, když v první sobotním sprintu sezóny všechny zdolal Sergio Pérez. Nicméně se o překvapení pokusil postarat Charles Leclerc, jenž poprvé v historii sportu získal definitvně již v pátek pole position.

O třídu lepší

Leclerc si po odpichu ze startovního roštu udržel vedení před oba jezdci Red Bullu Pérezem a lídrem mistrovství světa Maxem Verstappenem. Jakmile bylo umožněno využívání předjížděcího systému DRS, oba červení býci téměř doslova prolétli okolo Leclera. Jako kdyby se kolem nich pouze na moment mihla rudá skrvna. Od tohotu bodu se VC Ázerbájdžánu proměnila v samotářský souboj Pérez vs. Verstappen.

iZdroj fotografie: Formula 1

O náznak dramatu se postaral Nyck de Vries na alpha tauri. Nizozemec narazil levým předním kolem do vnitřní bariéry u páté zatáčky, čímž si přivodil ulomené zavěšení. Na trať posléze vyrazil safety car, na kterém díky zastávce v boxech o kolo dříve tratil Verstappen. Dvojnásobný mistr světa se propadl jak za Péreze, tak za Leclerca. Nicméně bylo jasné, že po restartu se opět prodere zpět na druhé místo.

Kontroverze v boxové uličce

Verstappen na nic nečekal a hned po zajetí safety caru do boxů uzmul od Monačana druhou pozici za kolegou Pérezem. Tandem Red Bullu následně ucukl od zbytku pole. Jejich náskok za každým kolem zvyšoval téměř o sekundu na kolo. Nicméně Pérez kontroloval tempo a Verstappen jej za celý závod nedokázal nijak ohrožovat. Ani za nimi se příliš nebojovalo. Leclerc jel bezproblémově na třetí pozici a ostatní vozy z top čtveřice týmů na sebe nijak vzájemně neútočili.

Závěr nezáživného závodu zpestřila situace v pit lane. V posledním kole si chtěl Ocon po stintu na tvrdých gumách, na kterých odjel téměř celý závod, odbýt povinnou zastávku. Jenže po nájezdu do boxové uličky se málem střetl se skupinou organizátorů a fotografů chystajících se na pódiovou ceremonii. Došlo k dalšímu trapasu během druhé velké ceny F1 za sebou. To však nijak netrápilo Péreze, jenž zvítězil před Verstappenem o dvě sekundy. Leclerc ztratil na red bully propastných devatenáct sekund.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články