Locika je jeden z nejsilnějších léku na bolest a roste vám přímo u domu

                   

Celým jménem Locika jedovatá či latinsky Lactuca virosa je i přes svůj název dvouletá léčivá rostlina, která se svými účinky podobá opiu. Na první pohled vypadá jako podivná kombinace pampelišky a bodláku a může dosahovat výšky až 2 metrů. Její květy jsou žluté a plodem černá nažka se stříbrnými štětinkami na špičce. Ze stonku rostlině vytéká mléko. Pro své účinky byla používaná už velmi dávno v minulosti, i dnes vám může přinést mnoho dobrého pro vaše zdraví.

Locika jedovatá jako „opium chudých“

Účinky lociky připomínají opium. Už v 19. století byla oblíbeným kuřidlem Indiánů z kmene Hopi, kteří se kouřením této drogy uvolňovali. A protože je tato rostlina tak dostupná, užívali ji v minulosti především chudí, odkud potom vzešel její další název „opium chudých“. I přes svoje účinky na vnímání ale locika jedovatá žádné opiáty neobsahuje. Stav navozuje locikovina neboli locikové opium, které má i mnoho zdravotních účinků. Z lociky se nejčastěji užívá usušený latex tedy mléko, které rostlina roní. Další možností jsou různé oleje a extrakty z rostliny, které se přidávají do čajů a odvarů. Listy rostliny se mohou rovněž vysušit a následně z nich uvařit čaj. V angličtině se rostlina nazývá jako divoký salát, což je výstižnější název než ten český, a rovněž osvětluje, proč se používá také do zeleninových salátů. Locika jedovatá:

  • působí jako anestetikum, tedy tlumí bolest
  • je vhodná jako uspávadlo
  • pro své sedativní účinky je vhodná při stavech úzkosti
  • uklidňuje a uvolňuje
  • se používá na rekreační účely pro své euforické účinky
  • silné antioxidanční účinky
  • příznivé účinky na tlumení kašle
  • zmírňuje projevy astmatu a dalších dechových obtíží
  • se užívá jako afrodiziakum na povzbuzení vášně
iLocika si umí poradit s mnoha druhy bolesti.

Při užívání ale opatrně

Vždy byste ale všeho měli užívat s mírou. Stejně tak je to i v případě této rostlinky. Její účinky trvají od půl hodiny po několik hodin a jejich ústup je velmi pozvolný. Závislost na užívání je sice vyloučena, ale mohou se objevit určité nežádoucí účinky, jako je pocení a závratě či pocit na zvracení. Tyto účinky jsou ale krátkodobého charakteru a brzy by měly odeznít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články