Cviky pro účinné uvolnění ztuhlé páteře. Úleva od bolesti a stresu během několika minut

Zdroj fotografie: istockphoto.com

Ztuhlá a bolavá páteř je častým problémem mnoha lidí, kromě lékařské pomoci se ale zádům dá ulevit i pomocí jednoduchého cvičení.

Bolesti zad umí potrápit spoustu lidí. Zejména dnes, kdy je množství zaměstnání zaměřených na sedavou práci, například při počítači. Ty pak umí způsobit ztuhlá a bolavá záda a krční páteř. Kromě klasické návštěvy lékaře se ale bolavým zádům dá pomoct i jinak. Postačí vám k tomu pouze podložka na zem a několik minut času denně.

Jednou z nejjednodušších pomocí při bolavých a ztuhlých zádech jsou jednoduché a nenáročné cviky, přejaté především z jógy, nebo jiných klidných druhů pohybu. Patří mezi ně tyto cviky:

Protahování na podložce

Klekněte si na podložku a zadek položte na paty. Ruce položte na zem před sebe a skloňte hlavu k zemi. Poté ruce natáhněte co nejvíce dopředu bez toho, abyste pohnuli zbytkem těla. Takto setrvejte alespoň 30 vteřin a poté se uvolněte. Opakujte několikrát po sobě.

Otáčení v sedě

Sedněte si vzpřímeně a nohy položte na zem. Levou ruku položte na pravé koleno a narovnejte ramena. Otočte trup ve směru hodinových ručiček, tak aniž byste změnili polohu boků. Vydržte v této poloze přibližně 10 – 20 vteřin a poté cvik opakujte na druhou stranu.

Přitahování kolenou

Lehněte si na záda, ohněte nohy v kolenou a přitáhněte si je k hrudi. Chytněte nohy oběma rukama a zatlačte je k sobě bez toho, abyste nadzvedli boky. Vydržet v pozici 15 vteřin a poté se uvolněte. Cvik opakujte nejméně 5 krát.

Rotace nohou

Lehněte si na záda a nohy pokrčte v úhlu 90 stupňů a zvedněte je. Ruce natáhněte do stran přibližně ve výši ramen. Pomalu rotujte nohama zleva doprava. Nohy můžete nechat pokrčené obě, nebo jednu vyrovnáte. Cvičení opakujte alespoň 15x na každou stranu.

Naklánění trupu

Sedněte si do tureckého sedu, nebo se vzpřímeně postavte a ruce zkřižte nad hlavou. Poté nakloňte trup do pravé stany až ucítíte mírné pnutí bočních svalů. Setrvejte tak alespoň 20 vteřin a poté cvik opakujte na druhou stranu. Celé cvičení provádějte alespoň 5krát na obě strany.