10 přírodních tipů, jak zastavit bolesti kolenou. Už žádné drahé léky

Bolesti kolenou mohou mít různé spouštěče, ovšem zbavit se jich potom není nic snadného. Omezují člověka v práci i zábavě a léky na ně jen tak nezabírají. Vyzkoušejte tyto přírodní způsoby, jak si s bolestmi kolen poradit.

Na bolesti kolenou zkuste přírodní medicínu.

Spustit je může úraz, nečekaná fyzická námaha nebo se projeví jako další přirozená součást stárnutí. Ať je z jakéhokoliv důvodu, bolesti kolenou jsou zkrátka velmi nepříjemný stav, který může potkat naprosto kohokoliv. Nejčastěji se taková bolest začne projevovat otokem kolene, pocitem ztuhlosti a neplynulosti pohybu, tupou nebo naopak ostrou bolestí v daném místě. Pak už je jenom krůček k problémům s chůzí, během či vstáváním ze sedu. Ačkoliv ale bolest kloubů není radno jen tak podceňovat, lze její projevy tlumit přírodními léky a přípravky, které si uchystáte doma. Zde máte tip na celkem deset z nich.

 

  1. Nápoj z kurkumy a zázvoru

Kurkuma společně s medem a zázvorem dokáže zázraky. Všechny složky tohoto nápoje jsou totiž silně protizánětlivé a uklidňují bolest. Kromě toho med dodá sladkou chuť, takže se i dobře konzumuje.

Potřeby: 1½ polévkové lžíce práškové kurkumy, 1x čajová lžička medu, 1½ polévkové lžíce čerstvě nasekaného zázvoru a 3 dl vody

Postup: Všechny ingredience vložte do hrnce a od bodu varu nechte 10 minut probublávat na mírném ohni. Poté odstavte a nechte chladnout. Směs sceďte až ve chvíli, kdy už bude jenom trochu vlažná nebo přímo studená. Hned pijte a opakujte cca 2x denně.

Kurkuma nápoj zbarví do žluta.
  1. Mast z kajunského koření s olivovým olejem

Kajunské koření je jemně pikantní směs, která právě pro svou pálivost umí bolestivé místo pěkně prohřát a zmírnit bolest.

Potřeby: 2x polévková lžíce kajunského koření, 1½ šálku kvalitního olivového oleje

Postup: Stačí smíchat obě ingredience a protírat je, dokud nevznikne hustší pasta. Tu potom aplikujte 2x denně na bolestivé místo zhruba po dobu jednoho týdne.

 

  1. Čaj z bílé vrby

Bílá vrba je v našim končinách poměrně obvyklý velký strom. Najdete ji především v podmáčených oblastech nebo u rybníků. Sušenou kůru si z ní můžete připravit doma, ale lze ho zakoupit i ve zdravé výživě nebo v lékárně.

Potřeby: 2x polévková lžíce prášku z vrbové kůry, 1x lžička medu, 1x šálek vody

Postup: Do malého plecháčku na plotnu nalijte vodu a přidejte vrbový prášek. Povařte cca 10 minut a poté odstavte. Do vlažného čaje zamíchejte med, v horké vodě by mohl přijít o své účinky. Čaj pijte dvakrát za týden.

Vrba bílá je u nás poměrně běžná.
  1. Nápoj z hroznové šťávy

Hroznové víno je velmi zdravé, plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Mimo jiných pozitivních účinků na naše zdraví, umí také tlumit bolesti kolen a kloubů obecně.

Potřeby: 3x šálek vymačkané hroznové šťávy (odšťavněte čerstvé hrozny), ½ polévkové lžíce pektinu

Postup: Smíchejte tyto dvě ingredience a pijte 2x denně po dobu dvou týdnů.

 

  1. Olivový olej

Stejně jako výše zmíněné hroznové víno, i olivový olej pochází z jihu a naši předkové ho používali jako potravinu i jako léčebný prostředek. Olivový olej umí tlumit bolest, promastit bolestivé místo a umožňuje lepší promasírování zvláčněné pokožky.

Potřeby: 2 až 3 kapky olivového oleje

Postup: Potřete si bolestivé místo olejem a dobře ho do pokožky vmasírujte. Nechte vstřebat a asi 1 hodinu odpočívejte. Poté koleno omyjte a otřete. Opakujte 1x denně.

 

  1. Zázvorový čaj

Zázvor má mnoho vynikajících účinků na naše zdraví. Umí zahřát celé tělo a zmírnit bolesti, kromě toho má protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá tedy mimo jiné i s otoky kloubů a bolestí kolen.

Potřeby: ½ čajové lžičky čerstvě nastrouhaného zázvoru, 1 cl citrónové šťávy vymačkané z citrónu, 1x čajová lžička medu, 1x šálek vody

Postup: Všechny ingredience vložte do menšího hrnce na plotně a přiveďte k varu. Poté nechte cca 10 minut probublat, aby se všechny suroviny smíchaly. Až směs trochu vychladne, sceďte ji a ještě teplou konzumujte.

Zázvorový čaj pomůže na různé zdravotní neduhy.
  1. Nápoj z jablečného octa

Jablečný ocet umí spravit zažívání, pomáhá hubnout, podporuje správné proudění krve a umí ulevit i od bolesti kolen. Mohou za to jeho zásadité vlastnosti, kterými koleno zklidňuje a promazává kloub. Zvyšuje tak hybnost kloubů a rozpouští i škodlivé toxiny, které mohou ony bolesti spouštět.

Potřeby: 2x polévková lžíce kvalitního jablečného octa (nejlepší je domácí), 1x šálek vody

Postup: Nalijte jablečný ocet do vody a poté směs vypijte. Pijte 1x denně nejlépe ráno na lačný žaludek.

 

  1. Kokosový olej na pomazání

Stejně jako olivový olej i ten kokosový je plný protizánětlivých látek, které účinně léčí bolest kolenou. Pokožku v bolavém místě zároveň dobře zvláční a snadno se vstřebává.

Potřeby: ½ šálku kokosového oleje

Postup: Olej přendejte do menšího plecháčku na plotnu a přiveďte k varu. Vařte na mírném ohni asi 3 minuty a poté odstavte. Počkejte až trochu vychladne, a ještě vlažný ho aplikujte na bolestivé místo. Dobře ho vmasírujte do pokožky a nechte působit. Po hodině koleno opláchněte a postup opakujte 2x denně.

 

  1. Studený obklad

Obklad namočený do studené vody vhodný jenom při vysokých horečkách, ale také v případě, že trpíte bolestmi kolenou. Studený obklad snižuje průtok krve a zmenšujte tak otoky. Zároveň stahuje cévy a ulevuje od silně bolesti.

Potřeby: kostky ledu, ručník nebo utěrka

Postup: Kostky ledu dejte do ručníku nebo utěrky a ihned přiložte na bolavé místo. Nechte cca 10 minut působit. Opakujte 1x denně.

 

  1. Koupel s jablečným octem

Pokud vám jablečný ocet nechutná na pití, zkuste se v něm vykoupat. Teplá koupel pomůže na bolest kolenou a celkově vám zvláční pokožku.

Potřeby: 2x šálek jablečného octa

Postup: Jablečný ocet nalijte do připravené horké lázně a ponořte se do ní. Pokud ležíte ve vaně celí nechte působit asi 10 minut. Pokud máte smočené jen koleno, nechte působit klidně i 30 minut. Opakujte 1x týdně.

Pozor koupel někomu může bolesti naopak zhoršit.