Jak jíst sacharidy a stále efektivně hubnout v jakémkoliv věku

Zdroj fotografie: Pixabay

Myslíte si, že se musíte vyhýbat těstovinám, bramborům i chlebu, protože jsou plné sacharidů? Nemusíte se jim zcela vyhýbat!

Navzdory tomu, že keto dieta nebo další programy na hubnutí sacharidy zatracují, je takřka jisté, že se jim nemusíte zcela vyhýbat a přesto budete hubnout. Nedávná studie ze Stanfordské univerzity ukazuje, že můžete zhubnout při jakémkoli typu stravy (s nízkým nebo vysokým obsahem sacharidů). Ani jedna ze strategií není lepší. Vynechat můžete buď sacharidy nebo tuky. Oboje sníží vaše kila přibližně ve stejném poměru Co tedy určuje úspěch? Pokud máte rádi potraviny obsahující sacharidy, je lepší je v určité formě zachovat.

Jak zachovat sacharidy v jídelníčku

Pokud uchováte sacharidy ve svém plánu na zdravé stravování, budete se cítít lépe, než pokud je vyloučíte. Pokud jste na ně totiž zvyklí, chyběli by vám a pravděpodobně byste se brzy své diety vzdali. Záleží samozřejmě na množství přijatých sacharidů. Například střední brambor má pouze 110 kalorií a 2 gramy vlákniny. Tudíž ho klidně můžete začlenit do svého jídelníčku, aniž by vám dělal neplechu v rozpočtu kalorií na den. Navíc jsou brambory zdrojem vitamínu C a B a obsahují i draslík.

Zdroj fotografie: Pixabay

Zatracované jsou brambory ve formě hranolek nebo kaše s máslem. Pokud si je však dáte pečené, grilované nebo vařené, je to v pořádku. Podobné je to s těstovinami. Sami o sobě vám tolik neškodí. Však jich Italové jedí mnohem více než my a obezita je tolik netrápí. Jde o to, s tím je jíme. Měli bychom se vyhnout máslovým a sýrovým omáčkám a hlavně velkým porcím těchto pokrmů. Dejte si těstoviny s rajčaty, pečenou zeleninou nebo třeba špenátem. A dejte pozor na velikost porce. Držte se maximálně na množství dvou šálků.

Celozrnné je lepší

Pochopitelně je lepší, pokud si budete vařit těstoviny celozrnné, které jsou vyrobené z kombinace tvrdé pšenice a jiných zrn. Z takových těstovin načerpáte bílkoviny a vlákninu. Obdobné je to samozřejmě s chlebem. Ne všechny chleby jsou si rovny. Zatímco konzumací velkého množství bílého chleba opravdu riskujete obezitu, pokud si dáte celozrnný chléb, nebudete vystaveni zvýšenému riziku přibývání na váze. Chléb tedy nemusí být nutné pro ty, kteří drží dietu tabu. Určitě ho ve svém jídelníčku nechte.

Zdroj fotografie: Pixabay

Zkrátka si vyberte takový chleba, který vašemu tělu dodá nejen sacharidy. Celozrnný chléb obsahuje také vlákninu a bílkoviny. Některé mají až 4 gramy bílkovin na porci. Ideálním řešením, jak sníst na porci méně kalorií je koupit si nakrájený chléb, který je na tenčí plátky než dokážete nakrájet doma nožem. I celozrnný chléb je ideální konzumovat samozřejmě s něčím zdravým. Dejte si na něj tenkou vrstvu másla nebo žervé a kolečko okurek nebo rajčete. Jídlo bude chutné, svěží a navíc plné vitamínů.