Oblíbená poporodní cvičení, která opravdu fungují

Zdroj fotografie: Pixabay

Zotavení po porodu je náročné. Pokud jste před porodem a těhotenstvím cvičili, jistě už se těšíte, až se budete moci vrátit do tréninku.

I když je určitě lákavé vrátit se k zajeté rutině, je důležité si uvědomit, že vaše tělo si prošlo náročným obdobím a potřebuje čas. Ačkoli se uvnitř můžete cítit skvěle, je třeba dostatek času a začínat opravdu pozvolna. Podstatné je nejprve začít s posilováním pánevního dna a diastázy. Svaly na břichu jsou ochablé a je třeba s nimi pracovat. Chce to však dělat pozvolna. Výsledků se samozřejmě dočkáte, jen to nebude za týden.

Diastáza je běžná věc

Diastáza neboli rozestup přímých břišních svalů představuje riziko problémů s páteří, vystouplého břicha a vzniku pupeční kýly. Dalším problémem spojeným s rozestoupením těchto svalů může být inkontinence. A jak se těmto komplikacím vyvarovat? Přinášíme vám některé oblíbené základní cviky pro rané období po porodu. Prvním a důležitým cvikem je membránové dýchání. Tedy dýchání do břicha. Při nádechu nafoukněte břicho, ale žebra nechte dole. Hrudní koš dostatečně otevřete. Při výdechu přitáhněte břicho k páteři.

Zdroj fotografie: Pixabay

Další cviky se cvičí v leže. Začněte na zádech s nohama ohnutýma a chodidly na podlaze. Zvedejte jednu nohu po druhé z podlahy a zase je pokládejte. Břišní svaly mějte po celou dobu vtažené dovnitř. Jakmile si tímto cvikem budete jistí a budete udržovat jádro stabilizované, zkuste obdobný cvik. Začnete s nohama nahoře ohnutými v kolenou. Jednu podruhé pokládejte k zemi. Dotýkejte se však vždy pouze špičkou a nohu zase zvedněte. Nezapomínejte na správné dýchání. To je velmi důležitou součástí.

Další prospěšné cviky

Ležte na zádech s ohnutými koleny. Ramena tlačte do podložky, stejně jako chodidla. Zvedejte pomalu jen pánev a boky. Hrudník nechte na zemi. Vždy při zvedání se nadechněte a při návratu na zem vydechněte. Při dalším cviku si stoupněte do takzvané pozice kočky. Tedy na všechny čtyři. Ruce mějte pod rameny, nohy na šířku boků. Natáhněte pravou ruku a chvíli držte. To opakujte se všemi končetinami. Pokud se budete cítit jistí, zvedejte pravou ruku a levou nohu. Poté levou ruku a pravou nohu.

Zdroj fotografie: Pixabay

Že je tento cvik na rovnováhu jednoduchý? Pak přidejte třeba to, že ruku a nohu vždy skrčíte pod tělo a bude se snažit kolenem dotknout loktu. Cvičení opakujte desetkrát ve třech sériích. A jelikož už jsme v pozici kočky na všech čtyřech, je ideální zkusit také takzvanou kočku hřbetem nahoru a dolů. Nejprve tedy záda nahrbíte nahoru a poté je pomalu vracíte zpět dolů. Nakonec prohněte záda směrem k podlaze. Společně se zády můžete zvedat a svěšovat také hlavu.