Oblíbená poporodní cvičení, která opravdu fungují – SportyŽivě

Oblíbená poporodní cvičení, která opravdu fungují

                   

Zotavení po porodu je náročné. Pokud jste před porodem a těhotenstvím cvičili, jistě už se těšíte, až se budete moci vrátit do tréninku.
I když je určitě lákavé vrátit se k zajeté rutině, je důležité si uvědomit, že vaše tělo si prošlo náročným obdobím a potřebuje čas. Ačkoli se uvnitř můžete cítit skvěle, je třeba dostatek času a začínat opravdu pozvolna. Podstatné je nejprve začít s posilováním pánevního dna a diastázy. Svaly na břichu jsou ochablé a je třeba s nimi pracovat. Chce to však dělat pozvolna. Výsledků se samozřejmě dočkáte, jen to nebude za týden.

Diastáza je běžná věc

Diastáza neboli rozestup přímých břišních svalů představuje riziko problémů s páteří, vystouplého břicha a vzniku pupeční kýly. Dalším problémem spojeným s rozestoupením těchto svalů může být inkontinence. A jak se těmto komplikacím vyvarovat? Přinášíme vám některé oblíbené základní cviky pro rané období po porodu. Prvním a důležitým cvikem je membránové dýchání. Tedy dýchání do břicha. Při nádechu nafoukněte břicho, ale žebra nechte dole. Hrudní koš dostatečně otevřete. Při výdechu přitáhněte břicho k páteři.


iZdroj fotografie: Pixabay

Další cviky se cvičí v leže. Začněte na zádech s nohama ohnutýma a chodidly na podlaze. Zvedejte jednu nohu po druhé z podlahy a zase je pokládejte. Břišní svaly mějte po celou dobu vtažené dovnitř. Jakmile si tímto cvikem budete jistí a budete udržovat jádro stabilizované, zkuste obdobný cvik. Začnete s nohama nahoře ohnutými v kolenou. Jednu podruhé pokládejte k zemi. Dotýkejte se však vždy pouze špičkou a nohu zase zvedněte. Nezapomínejte na správné dýchání. To je velmi důležitou součástí.

Další prospěšné cviky

Ležte na zádech s ohnutými koleny. Ramena tlačte do podložky, stejně jako chodidla. Zvedejte pomalu jen pánev a boky. Hrudník nechte na zemi. Vždy při zvedání se nadechněte a při návratu na zem vydechněte. Při dalším cviku si stoupněte do takzvané pozice kočky. Tedy na všechny čtyři. Ruce mějte pod rameny, nohy na šířku boků. Natáhněte pravou ruku a chvíli držte. To opakujte se všemi končetinami. Pokud se budete cítit jistí, zvedejte pravou ruku a levou nohu. Poté levou ruku a pravou nohu.


iZdroj fotografie: Pixabay

Že je tento cvik na rovnováhu jednoduchý? Pak přidejte třeba to, že ruku a nohu vždy skrčíte pod tělo a bude se snažit kolenem dotknout loktu. Cvičení opakujte desetkrát ve třech sériích. A jelikož už jsme v pozici kočky na všech čtyřech, je ideální zkusit také takzvanou kočku hřbetem nahoru a dolů. Nejprve tedy záda nahrbíte nahoru a poté je pomalu vracíte zpět dolů. Nakonec prohněte záda směrem k podlaze. Společně se zády můžete zvedat a svěšovat také hlavu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 286 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Sebevědomý řidič se pustil do konfliktu na dálnici. Brzy však zjistil, že udělal velkou chybu. Video zachytilo nemilou situaci
ArmádníZpravodaj.cz
Z-35 Heli Trener: Poslední československý vrtulník skončil neúspěchem, i přesto se nesmazatelně vepsal do historie
Události247.cz
Epidemie covidu nabírá na síle, nemocnice se plní raketovým tempem. Vláda zpřísnila opatření
VědaŽivě.cz
Proč váš nový vztah patrně skončí jako ten předchozí? Hru můžete změnit a rozbité randění spravit