19 titulů Nymburka v řadě? Máme jiné finanční prostředky než ostatní. Veřejnost je často naštvaná, přiznává Martin Kříž

Devatenáct mistrovských titulů v řadě. Takovou bilanci má basketbalový Nymburk, který se od přelomu tisíciletí stal vůbec nejúspěšnějším českým klubem. Proč podle reprezentanta Martina Kříže však jeho celek sklízí kritiku?

i Zdroj fotografie: BK Nymburk
                   

Zatímco v českém fotbale či hokeji se držitelé mistrovských titulů často na vítězné vlně neudrží, v basketbale je tomu naopak. Již devatenáct mistrovských titulů v řadě mají na svědomí basketbalisté Nymburka, kteří vedou tabulku základní části také v aktuálním ročníku. Podle centra Martina Kříže, který v klubu působí jedenáctým rokem, je důvodem úspěchu také výrazně lepší finanční zázemí středočeského klubu. Ten každým rokem působí také v mezinárodních soutěžích.

Samozřejmě máme jiné finanční prostředky než ostatní kluby,“ přiznal Kříž v rozhovoru pro Radiožurnál Sport s tím, že klíčovou postavou klubu je prezident Miroslav Jansta. Ten zároveň působí jako šéf České basketbalové federace a předseda České unie sportu. „Od té doby, co se do toho vložil pan Jansta, tak to šlo hodně nahoru a myslím, že on je ten, který když do toho vstoupil, tak od té doby je Nymburk neporazitelný,“ pokračuje devětadvacetiletý hráč.

iZdroj fotografie: BK Nymburk

Přesto podle něj Nymburk často sklízí za své úspěchy kritiku, soupeři totiž v posledních ročnících hrají téměř jen o druhé místo. „Není to ale tak jednoduché. Široká veřejnost je mnohdy naštvaná, že se hraje jen o druhé místo, ale já říkám, že to, že se to Nymburku podařilo, nemůže hráčům nikdo zazlívat,“ zdůrazňuje dlouholetý reprezentant. „Dřív to bylo tak, že pět nebo šest reprezentantů hrálo v Nymburce a byli nejlepší v Česku. Do toho se nakupovali kvalitní cizinci a je to znát a je to velký rozdíl,“ míní.

Kříž: Loni s Opavou nám pohár nevyšel

Přesto Nymburk v loňském ročníku klopýtnul a po pěti letech nezvítězil v domácím poháru. Kříž však věří, že letos spolu se svými spoluhráči dokáže uspět. „Bohužel loni s Opavou nám ten pohár nevyšel, tak snad to letos napravíme a bude letos vítězství v lize i v poháru. Hlavně bychom chtěli napravit loňskou evropskou sezonu v Lizu mistrů, kdy se nám nepodařilo postoupit ze základní skupiny. Věřím, že letos to bude jinak,“ zakončil pro Radiožurnál Sport.


Je hegemonie Nymburka problémem pro český basketbal?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články