Soukalová po kariéře: Nebyla jsem schopná se soustředit jen na sport. Co ji brzdilo?

Patřila k nejpopulárnějším českým sportovkyním, přesto před čtyřmi lety musela ukončit kariéru. Biatlonistka Gabriela Soukalová otevřeně promluvila o tlaku, výkonech a zraněních.

i Zdroj fotografie: Český biatlon
                   

Kariéru ukončila před čtyřmi lety po neúspěšně snaze dostat se na olympiádu v Pchjongčchangu. V její sbírce tak chybí zlatá olympijská medaile, která měla být vrcholem její úspěšné kariéry. Byla jsem přesvědčená, že si tam pojedu pro zlato a věřila jsem tomu každý den. Bylo to pro mě nepříjemné vystřízlivění ze mého snu,“ přiznala pro Radiožurnál Sport s tím, že tlak před olympijským kláním byl vysoký.

Rozhodně příjemný pocit to nebyl. S tím tlakem jsem se snažila vyrovnat posledních pět let kariéry. Je to v podstatě jedna z nejtěžších věcí v rámci celého závodění,“ doplňuje. Podle Soukalová nepřispívala její kariéře řada mimosportovních aktivit a velké množství komerčních partnerů a projektů. „Nechala jsem si narušit prostor odpočinku a táhlo se to. Neměla jsem zkušenosti s mentálním vyhořením, s dlouhodobým vyčerpáním a nedávala jsem si na to pozor,“ vzpomíná.

iZdroj fotografie: Český biatlon

Ze sportu se podle svých slov snažila vytěžit maximum i po obchodní stránce. „Musím dát za pravdu i trenérům, kteří mě upozorňovali, že můj náročný program se neslučoval s mými zájmy mimo sport,“ doplňuje s tím, že nikdy nebyla člověkem schopným soustředit se výhradně na svou sportovní stránku. „Mám to tak i teď. Když nejsem vnitřně šťastná, tak bych ani žádný výkon nepředvedla,“ míní.

Soukalová: Myslela jsem si, že jsem nezničitelná

Myslela jsem si, že jsem nezničitelná, neporazitelná a že zvládnu náročný tréninkový program, v rámci akcí pro sponzory a do toho moje aktivity kolem. Dojela jsem na to, že jsem nebyla schopná mít větší sebereflexi a víc se šetřit,“ zakončila na vlnách Radiožurnálu sport. Soukalová má na svém kontě dvě stříbrné medaile ze Soči a jeden olympijský bronz. Na světovém šampionátu v biatlonu triumfovala dvakrát, připsala si také dvě stříbra a dvě bronzové medaile. Stříbro má také z Mistrovství Evropy v biatlonu.

Jak vzpomínáte na kariéru Gabriely Soukalové?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Prodej auta na náhradní díly krok za krokem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat