Soukalová po kariéře: Nebyla jsem schopná se soustředit jen na sport. Co ji brzdilo?

Patřila k nejpopulárnějším českým sportovkyním, přesto před čtyřmi lety musela ukončit kariéru. Biatlonistka Gabriela Soukalová otevřeně promluvila o tlaku, výkonech a zraněních.

i Zdroj fotografie: Český biatlon
                   

Kariéru ukončila před čtyřmi lety po neúspěšně snaze dostat se na olympiádu v Pchjongčchangu. V její sbírce tak chybí zlatá olympijská medaile, která měla být vrcholem její úspěšné kariéry. Byla jsem přesvědčená, že si tam pojedu pro zlato a věřila jsem tomu každý den. Bylo to pro mě nepříjemné vystřízlivění ze mého snu,“ přiznala pro Radiožurnál Sport s tím, že tlak před olympijským kláním byl vysoký.

Rozhodně příjemný pocit to nebyl. S tím tlakem jsem se snažila vyrovnat posledních pět let kariéry. Je to v podstatě jedna z nejtěžších věcí v rámci celého závodění,“ doplňuje. Podle Soukalová nepřispívala její kariéře řada mimosportovních aktivit a velké množství komerčních partnerů a projektů. „Nechala jsem si narušit prostor odpočinku a táhlo se to. Neměla jsem zkušenosti s mentálním vyhořením, s dlouhodobým vyčerpáním a nedávala jsem si na to pozor,“ vzpomíná.

iZdroj fotografie: Český biatlon

Ze sportu se podle svých slov snažila vytěžit maximum i po obchodní stránce. „Musím dát za pravdu i trenérům, kteří mě upozorňovali, že můj náročný program se neslučoval s mými zájmy mimo sport,“ doplňuje s tím, že nikdy nebyla člověkem schopným soustředit se výhradně na svou sportovní stránku. „Mám to tak i teď. Když nejsem vnitřně šťastná, tak bych ani žádný výkon nepředvedla,“ míní.

Soukalová: Myslela jsem si, že jsem nezničitelná

Myslela jsem si, že jsem nezničitelná, neporazitelná a že zvládnu náročný tréninkový program, v rámci akcí pro sponzory a do toho moje aktivity kolem. Dojela jsem na to, že jsem nebyla schopná mít větší sebereflexi a víc se šetřit,“ zakončila na vlnách Radiožurnálu sport. Soukalová má na svém kontě dvě stříbrné medaile ze Soči a jeden olympijský bronz. Na světovém šampionátu v biatlonu triumfovala dvakrát, připsala si také dvě stříbra a dvě bronzové medaile. Stříbro má také z Mistrovství Evropy v biatlonu.

Jak vzpomínáte na kariéru Gabriely Soukalové?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články