Nejhorší rozhodnutí v historii boxu? Cristiano Ronaldo dostal lekci od mistra světa

Pohledy všech fanoušků boxu směřovaly do Saúdské Arábie. V Rijádu proběhla největší bitva posledních let. A skončila senzačním výsledkem. Cristiano Ronaldo se nestačil divit.

i Zdroj fotografie: Riyadh Season
                   

Ukrajinský boxer Oleksandr Usyk je po 25 letech prvním absolutním mistrem světa v těžké váze. V dramatickém zápase mezi dosud neporaženými soupeři udolal Brita Tysona Furyho a sjednotil mistrovské pásy čtyř hlavních organizací. Jeho počínání v ringu viděla řada světových osobností. V hledišti nechyběl ani kanonýr místního klubu Al Nassr Cristiano Ronaldo, který dostal lekci o boxu od jednoho z nejpovolanějších. Vedle fotbalové legendy totiž seděl bývalý světový šampion Anthony Joshua.

Usyk je legendou

Ronaldo, Joshua a další desítky tisíc lidí viděli neuvěřitelnou bitvu, na jejímž konci byl nečekaný verdikt. Králem večera se stal outsider Usyk. Sedmatřicetiletý Ukrajinec díky 22. výhře v kariéře přidal ke svým pásům organizací WBA, WBA a IBF také Furyho titul WBC. Rodák ze Simferopolu, jenž často zdůrazňuje, že bojuje i za svou Ruskem napadenou vlast, se tak zařadil po bok legend Muhammada Aliho, Mikea Tysona či Maxe Schmelinga. Posledním nezpochybnitelným šampionem v těžké váze byl před ním do dubna roku 2000 Brit Lennox Lewis.

Pětatřicetiletý Fury utrpěl ve 36. utkání v profesionálním ringu první porážku, jeden jeho zápas v minulosti skončil remízou. Olympijský vítěz z Londýna čelil v 9. kole drtivým úderům Usyka, ale zachránil ho gong ohlašující konec kola. Po dvanácti dějstvích rozhodčí označili za vítěze Usyka poměrem 115:112, 114:113 a 113:114. Podle statistik počítačového systému CompuBox zasáhl Usyk Furyho 41 procenty svých 407 úderů, jeho soupeř vyslal 496 ran, z nichž trefil 31,7 procenta.

Fury: Nechci brečet, bude odveta

„Víte, jak to je. Jeho země je ve válce a lidé straní zemi, která bojuje. Myslím, že jsem vyhrál. On možná vyhrál pár kol, ale já většinu. Tohle bylo jedno z nejhorších rozhodnutí v boxu. No ale nebudu tu brečet a vymlouvat se. Vrátíme se ke svým rodinám a uvidíme se znovu v říjnu. Mám ve smlouvě klauzuli o odvetě,“ řekl Fury.

Boxerský šampion Fury chce na Usykovi vydělat. Pro miliardy se bude bít i v Česku

Věřím, že se na mě shora dívá můj otec a má velkou radost. Dokázal jsem to. A ty jsi to předpověděl,“ vzpomněl Usyk na tátu. Absolutním šampionem se Usyk stal už v roce 2018 v křížové váze, z níž poté přešel do těžké a v roce 2021 připravil o tři pásy právě nedaleko sedícího Joshuu. On i Ronaldo, o jehož boxerské vložce jsme na SportechŽivě nedávno psali, se zdáli z vítězství Usyka překvapeni. Ale bylo to opravdu těsné. Šampion prý navíc po duelu rychle spěchal do nemocnice s podezřením na zlomeninu čelisti.

Umíte si představit, že byste za zápas vydělali přes 2 miliardy? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články