Za podivných okolností Jankta vyřadili ze Sparty, teď oznámil: Na Euro nepojedu, chci vidět syna

Záložník italského Cagliari Jakub Jankto oznámil, že už reprezentační dres neoblékne. Mimo klubovou sezonu chce věnovat čas synovi, který přes rok žije s matkou v Česku.

i Zdroj fotografie: Česká fotbalová reprezentace
                   

Odchovanec Slavie Jakub Jankto vtrhl do světa velkého fotbalu jako velká voda. Už ve dvaceti letech vstřelil záložník Udine první gól v italské lize. A to hned legendárnímu brankáři Juventusu Buffonovi. Působil také v Ascoli a Sampdorii. Na Apeninském poloostrově odehrál v Serii A celkem 189 utkání a vstřelil 22 branek. Dávno už také oblékal dres národního týmu, v němž nastoupil ke 44 zápasům s bilancí čtyř branek.

Na posledním Euru už jako hráč španělského Getafe Jankto pomohl českému výběru postoupit až do čtvrtfinále proti Dánsku (1:2). V reprezentaci se objevil naposledy v květnu 2022, kdy odehrál 21 minut při remíze 2:2 se Španělskem. Po zranění však musel odstoupit.

Odmítl test na drogy

Z předměstí Madridu pak nečekaně zamířil do pražské Sparty. Jeho forma však kolísala a Jankto často na hřišti chyběl kvůli zranění. V únoru 2023 se odhodlal ke coming outu a jako jeden z prvních hráčů reprezentace oznámil, že je gay. Z kádru letenského tým byl vyřazen za podivných okolností poté, co během silniční kontroly odmítl podstoupit test na drogy. „Moje zdraví a mentální rozpoložení mi nedovolí pokračovat v honbě za titulem a pohárem. Nenajdu ani slova, jak obrovsky chci poděkovat celé Spartě!“ napsal tehdy Jankto na svůj instagram.

Osmadvacetiletý Jankto z Letné zamířil znovu do Itálie, konkrétně do Cagliari. Do reprezentace se však už nevrátil. Jedním z důvodů je jeho syn David, jehož má s někdejší přítelkyní Markétou. Bývalí partneři vedli o jeho péči soudní bitvu. A čtyřletého syna nyní vychová jeho matka. „Kdybych byl nominovaný na Euro, tak bych syna neviděl skoro rok v kuse. Místo Eura raději strávím dva nebo tři týdny s ním,“ řekl pro francouzský L’Équipe.

Jankto mluvil i s Haškem

„K národnímu týmu mám obří respekt, ale člověk si musí ujasnit priority. Rozhodl jsem se proto, že strávím prázdniny se svým synem. A nemá to nic společného s mým coming outem. I kdyby o mě měl trenér zájem, tak s díky odmítnu,” řekl Jankto, který vše diskutoval i s reprezentačním koučem Ivanem Haškem, o jehož vyvolených reprezentantech jsme psali na SportechŽivě.

Obránce Coufal a jeho snový život v Londýně. Bere 53 milionů korun ročně, o vše se stará jeho krásná Hana

V italské lize Jankto za Cagliari odkopal 18 zápasů a vstřelil jeden gól. S klubem má podepsanou dvouletou smlouvu, která mu zaručuje celkem 94 milionů korun. Fotbalový elegán však nespoléhá jen na příjmy z fotbalu. Podniká také v nemovitostech a založil i esportový tým Sampi, do něhož investoval několik milionů korun.

Myslíte si, že by se Jankto do národního týmu pro Euro dostal? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články