Za svá slova o ruských a běloruských sportovcích dostal český olympijský šampion přes prsty. Jeho neuvěřitelný výrok řešilo i ministerstvo obrany.
Ta kauze šokovala celé Česko. A bývalého moderního pětibojaře Davida Svobodu nakonec stála teplé místečko. Rezignoval na členství v komisi sportovců Českého olympijského výboru. Rozhodnutí přišlo loni v březnu poté, co Svoboda řešil s ministryní obrany Janou Černochovou svá slova z rozhovoru pro Českou televizi. Ten se týkal především války na Ukrajině a návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží.
Jeho vyjádření bylo mimo
Olympijský vítěz z Londýna 2012 pracuje po konci kariéry na Dukle jako trenér. Jelikož však tento klub spadá pod armádu, musí jeho členové dodržovat stanovené předpisy. Ty Svoboda porušil svými slovy v České televizi, kde řekl, že by sportovci neměli být diskriminováni na základě politických postojů. Mluvil také o tom, že první obětí v každém válečném konfliktu je pravda, a rezoluce valného shromáždění OSN, které opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině okomentoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“
Později se ke svým slovům Svoboda vyjádřil tak, že nechtěl rozhodně hájit Rusko a Bělorusko ani Mezinárodní olympijský výbor. Tvrdil, že mu šlo pouze o zmínku toho, že zastupitelé největších světových her sami doporučili návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. To už však bylo pozdě. Schytal trest.
Svoboda rezignoval a dostal důtku
Nejenže musel rezignovat na členství v komisi sportovců Českého olympijského výboru, ale také schytal písemnou důtku od ředitele Dukly Pavla Bence. Ten k postižení řekl, že má voják povinnost chovat se i mimo službu tak, aby neohrozil vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil. A to Svoboda bohužel udělal.
„Dvojrole profesionálního vojáka a zástupce sportovců v komisi nejde dohromady, proto jsem se rozhodl na členství rezignovat. Nejsem advokát Ruska a mrzí mě, že má neobratná vyjádření mohla poškodit armádu a resort obrany,“ komentoval posléze situaci David Svoboda. Toto rozhodnutí pak uvítala ministryně obrany Černochová.
Na SportechŽivě jsme také psali o osudových mužích wimbledonské šampionky Krejčíkové.