Jediný Keňan v historii ligy: Neuměl vařit, jedl jen čokolády. Spořádal jich i deset najednou

Je dosud jediným hráčem narozeným v Keni, který hrál českou nejvyšší soutěž. Reprezentant své země Patrick Oboya však byl v tuzemských podmínkách zjevením.

i Zdroj fotografie: FK Baník Most
                   

Místo narození: Keňa. S fotbalově neobvyklou rodnou zemí dorazil v zimě 2007 na testovací kemp do severočeského Mostu mladý záložník Patrick Oboya. Tehdy prvoligový celek chtěl sázet na mladé talenty z ciziny, nashromáždil proto na svých kempech řadu zahraničních hráčů a hrstce z nich posléze nabídnul profesionální smlouvy. Jedním z nich byl právě technicky zdatný a důrazný Keňan, který si příchodem do Česka splnil sen.

Vzešel totiž z chudých poměrů a vyrůstal ve slumu na okraji jedné z metropolí. „Příbytky z plechu, žádná elektřina, žádné toalety, žádná voda. Bydleli jsme tam s mámou, babičkou, třemi bratry, sestrou. Mám také osm sestřenic a bratranců,“ nastiňoval pro MF Dnes svůj životní příběh po svém příchodu. Fotbal začal hrát až ve čtrnácti letech, posléze jej objevil německý agent. A poslal jej do Mostu.

iZdroj fotografie: FK Baník Most

Dvacetiletý mladík si najednou musel zvykat na odlišný způsob života. „Patrick byl moc vděčný i za jídlo,“ vzpomínal trenér Jiří Plíšek. Keňský mladík měl podle něj období, kdy přikusoval ke guláši celou šišku knedlíku. Oblíbil si i čokolády, kterých dokázal spořádat až deset najednou. „Protože jsem neuměl vařit, jedl jsem jen čokolády. Prospělo mi to. Vážil jsem 65 kilo, nyní mám 74. Musel jsem přibrat, protože jsou tu silní hráči. Teď už vařit dokážu,“ hlásil Oboya, který se postupně začal prosazovat do základní sestavy.

Zajímaly se o něj Teplice, pak šel na Slovensko

Při svém prvním a posledním ročníku v první lize patřil mezi nejvýraznější mostecké tváře. Vynechal jen tři utkání a patřil k hlavním ofenzivním hrozbám svého mužstva. Jasnému pádu do druhé nejvyšší soutěže však zabránit nedokázal. Na severu Čech však vydržel další tři druholigové ročníky, krátce hostoval také v Třinci. Svým specifickým herním stylem se dostal do hledáčku prvoligových Teplic, jenže z přesunu nakonec sešlo.

Severočeský klub opustil až po šesti letech, kdy zamířil do Ružomberoku. Tam však vydržel jen krátce, než se přes čínský Binh Duong vrátil zpět do rodné Keni. Tam, kde v průběhu kariéru putovaly staré mostecké míče, kopačky, dresy a drtivá většina jeho platu zamířil sám. Nastupoval za Gor Mahiu, Tusker či Kakamegu a ve třiceti letech definitivně pověsil kopačky na hřebík. Na mostecké dobrodružství, guláš a kilogramy snězených čokolád však jistě do konce života nezapomene.

Líbí se vám přístup keňského fotbalisty Patricka Oboyi, který nezapomenul na své kořeny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články