KOMENTÁŘ: Loni v létě si trenér Slavie Jindřich Trpišovský vyhlédl sedm posil. Kdo dokázal v Edenu uspět a čí trápení ukončil až odchod?
Trenérský štáb v čele s Jindřichem Trpišovským spolu s vedením Slavie bezpochyby patří mezi nejvýraznější hybatele českého přestupového trhu. Sešívaní mají na svém kontě za uplynulých pět let několik úspěšných přestupů. Z nich utržili částky v řádech desítek či stovek milionů korun. Přišla ale také řada zklamání z neúspěšné adaptace v Edenu. Po roce nastal čas zhodnotit kvalitu a úspěšnost posil, které dorazily loni po odchodech Abdallaha Simy a Davida Zimy.
Mads Emil Madsen
Měl být náhradou za zraněného Lukáše Provoda, Trpišovský a spol. jej navíc sledovali dlouhodobě. Proto není divu, že sešívaní do dánského středopolaře investovali bezmála 25 milionů korun, které putovaly do rakouského Lince. Čtyřiadvacetiletý záložník měl však problémy s adaptací na herní styl a i přes značnou rotaci v kádru se nedokázal chytit své šance. Za Slavii nastoupil v lize dvanáctkrát, před několika týdny pak zamířil za zhruba 17 milionů korun zpět do rodného Dánska.
Aiham Ousou
Jackpot sešívaného skautingu ze severu. Za kapitána švédské jednadvacítky zaplatila Slavia zhruba 15 milionů korun. Během pouhého roku se však jeho hodnota ztrojnásobila. Při krizi na stoperském postu ukázal svou kvalitu, důraz a patřil k oporám zadních řad jak v lize, tak v evropských pohárech. Navíc je mu stále dvaadvacet let, jeho potenciál tak může být v řádu vyšších milionů euro.
Aleš Mandous
Dlouho diskutovaná brankářská změna, která se Trpišovskému vyplatila. Dříve stabilně chytající Ondřej Kolář se nedokázal po zranění dostat do předchozí formy, navíc kupil dříve nevídané chyby. Třicetiletý Mandous ukázat výrazně větší stabilitu a ač rovněž chyboval v zápasech evropských pohárů, nelze mu upřít vysokou kvalitu zastavování střel. Nebylo by proto divu, kdyby v nadcházejícím ročníku zaujal roli jedničky. Za deset milionů, které putovaly do Olomouce, skvělý nákup.
Michael Krmenčík
Více než skvělými góly plnil titulky kontroverzemi směrem ke svému bývalému zaměstnavateli z Plzně. Rok devětadvacetiletého reprezentanta v Edenu nelze popsat jinak než jako zklamání. Vinou zranění, špatné fyzické kondice a formy nastupoval jen jako žolík do celkem 21 utkání. V nich se dokázal trefit čtyřikrát, přesto se očekávalo od kanonýra, jehož opce činila téměř 70 milionů korun, daleko více. Po konci hostování odešel z belgických Brugg do Indonésie.
Srdjan Plavšić
Třaskavý přesun ze Sparty do Slavie bez finanční kompenzace zvládl. Forma šestadvacetiletého Srba sice měla v průběhu ročníku výkyvy, dokázal se však brzo aklimatizovat a stal se důležitým členem širšího kádru. K úspěchu chybí jen produktivita, za dvanáct měsíců si totiž připsal pouhý gól a tři asistence.
Ubong Ekpai
Přestup zadarmo z mistrovské Plzně měl být spíše doplněním šířky kádru v boji o Evropu. Nigérijský útočník se i přes několik nadějných momentů neprosazoval a v zimě zamířil na hostování do Baníku Ostrava. Ani tam však neukázal své přednosti a v případě možného zúžení kádru je pravděpodobný jeho odchod.
Ivan Schranz
Přesun par excellence. Slovenský reprezentant přišel zadarmo z Jablonce a téměř ihned se zařadil mezi nejdůležitější postavy uplynulé sešívané sezóny. Ofenzivní univerzál předváděl stabilní výkony, které doplnil výbornou produktivitou. V lize se trefil desetkrát, další tři zásahy připsal v Evropě. Poctivě však plnil v důležitých momentech také defenzivní úlohy a trenérský štáb bude chtít na jeho schopnostech stavět také letos.