Český cyklista Zdeněk Štybar na sebe může být zcela po právu náležitě hrdý! Jarní část sezóny se mu povedla na výbornou, předváděl naprosto skvělé výkony a dvakrát dokonce dojel do cíle v čele závodního pelotonu. Zejména díky tomu si jej jeho belgický zaměstnavatel pojistil novým dvouletým kontraktem, díky němuž si rodák z Plané přijde na poměrně slušné peníze. Se sportovci z jiných oblastí se sice ještě stále nemůže srovnávat, i tak je ale finanční ohodnocení vyšší než 30 milionů korun skutečně perfektní odměnou za práci, kterou Štybar dlouhodobě odvádí. Jak se to má s finančními bonusy pro cyklisty a kdo si vydělá třeba i pětkrát více než Štybar?
Štybara si v současném týmu cení, spokojenost je vzájemná
Dnes již třiatřicetiletý Zdeněk Štybar se letos na kole předvádí v tom nejlepším možném světle. Po několika letům dřiny a úporného snažení se z něj stal konečně specialista na klasiky, což jsou pro neznalé jednodenní závody na kole. V těch si jenom během jara dojel pro dva triumfy a další může do konce sezóny ještě přidat¨, pokud mu forma a zdraví vydrží. Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu do 23 let a také dvojnásobný mistr v cyklokrosu mezi dospělými působí v belgické stáji Deceuninck-Quick Step již od roku 2011 a zdá se, že jejich vzájemná spolupráce ještě zdaleka nekončí.
Aktuálně má po podpisu nové smlouvy na dva roky, díky níž si přijde na opravdu skvostné peníze, o kterých se nám běžným „smrtelníkům“ ani nezdá. Deník Blesk přinesl čtenářům zprávy od nejmenovaného zdroje ze zákulisí světové cyklistiky, které říkají následující:
„Zdeněk by si mohl přijít minimálně na 30 milionů korun, dost možná i víc. V týmu si ho hodně cení.“
Jak si Štybar vede v porovnání s ostatními?
Ačkoli nám může finanční odměna ve výši třiceti milionů korun za dva roky přijít jako snová, zdaleka to není v dané sportovní sféře stropem. Například dvě největší hvězdy závodních tratí Peter Sagan a Chris Chroome si oba vydělají více než sto milionů korun. Prvně jmenovaný se může pyšnit odměnou v konkrétní výši 153 milionů. Druhý si vydělá o něco méně, a to pouhých 136 milionů. Dále už jsou v žebříčku nejvýdělečnějších cyklistů výdělky nižší, třetí příčku opanuje Geraint Thomas s devadesáti miliony a na čtvrtém místě se umístil Mark Cavendish s 87 miliony.
Cyklisté se na rozdíl od ostatních sportovců nemohou pyšnit vysokými bonusy za triumfy v jednotlivých závodech. Jedna vyhraná klasika skýtá benefit v podobě maximálně sta tisíc korun, které se navíc musejí rozdělit mezi kompletní realizační tým a část se věnuje také na boj s dopingem, který v posledních letech hýbe světem sportu.
Ale teď už zpátky ke Zdeňku Štybarovi a jeho plánům do budoucna. Český cyklista, který trvale žije v Belgii a trénovat jezdí na Mallorcu, vidí následující roky pozitivně a novou smlouvu také kvituje:
„Je to moje druhá rodina a jsem rád, že zůstávám další dva roky. A doufám, že to budou nejlepší dva roky mojí kariéry.“
Foto: velo101.com